Ντούπις - λάατς

Συζητήσεις σχετικές με την περιοχή της Γέρας.
Απάντηση
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12127
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Ντούπις - λάατς

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

Βήμα αναγνωστών

ΕΜΠΡΟΣ Πέμπτη 27 Σεπτεμβρίου 2012 | Νίκος Εμμανουήλ

     Επί 25 συναπτά έτη κάνω τις διακοπές μου στη Λέσβο (Γέρα). Και καθότι εκπαιδευτικός, όλο το καλοκαίρι μου το περνάω στο αγαπημένο νησί οικογενειακώς. Είμαι γαμπρός εδώ, ο κόσμος «με προσέχει», περνάω καλά, δεν έχω κανένα παράπονο. Έχω γίνει και «πρεσβευτής» - τρόπον τινά - της Λέσβου στη Μακεδονία (Σέρρες - Θεσσαλονίκη). Δε χάνω ευκαιρία όπου βρεθώ, να μιλάω με τα καλύτερα λόγια για το νησί της γυναίκας μου. Δεν είναι λίγες οι φορές που δίνω συστάσεις σε γνωστούς μου (συναδέλφους και όχι μόνο) για το πού θα πάνε, τι θα δούνε, πού θα μείνουνε στη Λέσβο.

     Φέτος το καλοκαίρι είχα ένα δυσάρεστο απρόοπτο! Ήταν το τελευταίο Σάββατο του Ιουλίου. Πήγα με τη γυναίκα μου και την κόρη μου στη Μυτιλήνη βόλτα (από τη Γέρα). Αφού ήπιαμε τον καφέ μας σε κάποια καφετέρια, είπαμε να κάνουμε και μια βόλτα στην προκυμαία, κατά τις 11 το βράδυ, να απολαύσουμε την πόλη φωταγωγημένη. Κι εκεί που περπατούσαμε, ξαφνικά «χάνουμε» την κόρη μας (24 ετών)! Βλέπω πίσω κανά-δυο μέτρα, ξαπλωμένη φαρδιά-πλατιά, είχε «μπλαστρωθεί» πάνω στο τσιμέντο! Δεν μπορούσε να ανασάνει! Φαντάζεστε τον πανικό μας! Όλη η προκυμαία ήταν γεμάτη τρύπες (ντούπις - λάατς). Ευτυχώς τη γλυτώσαμε με μερικές εκδορές.

     Τι θα συνιστώ εγώ τώρα τους πατριώτες μου, στη Μακεδονία; Να μην πάνε διακοπές στη Μυτιλήνη; ΟΧΙ βέβαια. Απλά να μην κάνουν βόλτα στην προκυμαία, γιατί είναι κίνδυνος θάνατος!

Σέρρες

http://www.emprosnet.gr/blogs/vima-anag ... ypis-laats

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Και στην κατηγορία: ''Προστασία του πολίτη": http://www.piasariko.com/gera/viewforum.php?f=19
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Στέλιος Ε. Παππάς την Παρ Σεπ 28, 2012 11:08 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Στέλιος Ε. Παππάς
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12127
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Re: Η κ. Αντιδήμαρχος

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

     Κι ο διάλογος που ακολούθησε στην ομάδα: ''Παπάδος Γέρας'' στο Facebook:

     • Dimitrios Banis και Katerina Katsaraki.


Anthula Vambourelli και λιγα λεει ο ανθρωπος!!!
23 ώρες πριν

Στέλιος Ε. Παππάς Κάτι, όμως, κυρία Αντιδήμαρχε, θα πρέπει να κάνετε, ως Δημοτική Αρχή!
Πριν από 19 λεπτά

Anthula Vambourelli Aν ξερατε ποσο προσπαθω!!!
Πριν από 14 λεπτά

Στέλιος Ε. Παππάς Δεν αμφιβάλλω! Πάντα, όμως, ισχύει: «Ο επιμένων νικά».
Πριν από 9 λεπτά

Anthula Vambourelli Προσπαθω να μη διεκδικω πια αλλα να απαιτω...κ οπου βγει!!Δυσκολοι καιροι ειλικρινα ,αγαπω το νησι και θελω κατι να κανω για να γινει γνωστο απ ολες τις φυσικες και πολιτιστικες κληρονομιες του!!
Πριν από 5 λεπτά

Στέλιος Ε. Παππάς Εύχομαι -και στην περίπτωσή μας- να το απαιτήσετε! Ναι, να το απαιτήσετε! Θα είμαστε μαζί σας!
πριν από λίγα δευτερόλεπτα
Στέλιος Ε. Παππάς
ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ ΔΗΜ
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: Τρί Δεκ 20, 2011 9:49 am

Re: Ντούπις - λάατς

Δημοσίευση από ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ ΔΗΜ »

Χρειάζετε προσπάθεια 'από 'ολους μας,μήπως κάτι διορθωθεί
Απάντηση