Για το Ειρηνοδικείο Παπάδου ;

Συζητήσεις σχετικές με την περιοχή της Γέρας.
Απάντηση
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Για το Ειρηνοδικείο Παπάδου ;

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

     Σεβαστοί Κύριοι, το Ειρηνοδικείο Παπάδου δεν είναι ιστορικό ;

Αλλ', αφού δεν διαμαρτύρονται οι ντόπιοι, θεσμικοί, τι να περιμένεις ...

==========================================================================================================
     Ο Δήμαρχος Λέσβου, Δημήτρης Βουνάτσος, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

     «Σήμερα το πρωί, ο συντοπίτης μας Αναπληρωτής Υπουργός Εσωτερικών, κ. Χαράλαμπος Αθανασίου,
μου ανακοίνωσε τηλεφωνικά, ότι, το δίκαιο αίτημα του Δήμου Λέσβου για την μη κατάργηση και διατήρηση
του ιστορικού Ειρηνοδικείου Πλωμαρίου, ιδρυθέν από της απελευθερώσεως του Νησιού μας
από τον Τουρκικό Ζυγό, χάριν της καλύτερης απονομής της δικαιοσύνης και της εξυπηρέτησης
του μεγάλου όγκου των δικαστικών και ανακριτικών υποθέσεων της Δημοτικής αυτής Ενότητας,
το οποίο αίτημα του είχα διαβιβάσει ως Πρόεδρο της Ένωσης Δικαστών & Εισαγγελέων, ήδη από τον καιρό
των περυσινών κινητοποιήσεων των κατοίκων του Πλωμαρίου, υπό την ηγεσία της Τοπικής Δημοτικής Κοινότητας,
της τοπικής Αντιδημαρχίας, της Επιτροπής Αγώνα και της Δημαρχίας Λέσβου και του το επανέλαβα
κατά τις επισκέψεις του στο γραφείο μου, μεταξύ άλλων αιτημάτων, άμα τη αναλήψει των Υπουργικών του καθηκόντων,
έγινε δεκτό από το αρμόδιο Υπουργείο Δικαιοσύνης και ήδη το σχετικό Προεδρικό Διάταγμα βρίσκεται
στο γραφείο του κ. Προέδρου της Δημοκρατίας, προς υπογραφήν και δημοσίευσιν στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

     Ευχαριστώ ακόμη μια φορά τον Αναπληρωτή Υπουργό Εσωτερικών,
κ. Αθανασίου, για την άμεση και αποτελεσματική παρέμβαση του, ως γνώστη άλλωστε των πραγμάτων
της οργάνωσης της τοπικής Δικαιοσύνης. Και είμαι βέβαιος ότι θα επιληφθεί και της επίλυσης και
των υπολοίπων προβλημάτων της, κυρίως στελέχωσης και εύρυθμης λειτουργίας της,
στην ευαίσθητη παραμεθόρια περιοχή μας».
Στέλιος Ε. Παππάς
Απάντηση