Τέλη ύδρευσης: «+16%»

Συζητήσεις σχετικές με την περιοχή της Γέρας.
Απάντηση
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12127
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Τέλη ύδρευσης: «+16%»

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

      Δικαιολογημένη η αγανάκτηση των δημοτών -όσων τέλος πάντων έχουν
την ευαισθησία να εκπληρώνουν κι αυτή την υποχρέωση- που προσέρχονταν στο αρμόδιο γραφείο
της Δημοτικής Ενότητας Γέρας, στον Παπάδο, για να εξοφλήσουν το λογαριασμό ύδρευσης Δ΄ τριμήνου 2011.

      Αρκετοί απ’ αυτούς για να διευκολύνουν την Ταμειακή Υπηρεσία είχαν και
το ακριβές αντίτιμο που αναγραφόταν στην « Ειδοποίηση».
      Ωστόσο, από τον αρμόδιο υπάλληλο ακουγόταν ένα διαφορετικό χρηματικό που όφειλαν.
Και σε ερώτηση των έκπληκτων δημοτών απαντούσε: ‘‘+16%’’.

      Θέσαμε, γραπτώς, στον κ. Δήμαρχο Μυτιλήνης και πάσης Λέσβου
συγκεκριμένα ερωτήματα όπως:

      Γιατί, τότε, η προσαύξηση:

     1ο Δεν είχε συμπεριληφθεί στην ‘‘Ειδοποίηση’’ ;
     2ο Ποια η αιτιολογία της ;
     3ο Σε ποια διάταξη Νόμου, Π. Δ., Εγκυκλίου στηρίζεται ;

      Ας μην είμαστε, όμως, βιαστικοί και βγάζουμε γρήγορα συμπεράσματα, που είναι κι εσφαλμένα.
Και προπαντός, ας αποφεύγουμε τους χαρακτηρισμούς, που πάντα είναι ανεπίτρεπτοι !
Δεν κάνουν ποτέ καλό στις υποθέσεις, στις διεκδικήσεις μας …
     Ας περιμένουμε, πρώτα, την απάντηση !
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Στέλιος Ε. Παππάς την Κυρ Ιούλ 01, 2012 8:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Στέλιος Ε. Παππάς
ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ ΔΗΜ
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: Τρί Δεκ 20, 2011 9:49 am

Re: Τέλη ύδρευσης: «+16%»

Δημοσίευση από ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ ΔΗΜ »

Εχει αυξηθεί τό ΦΠΑ ΣΤΌ 16%
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12127
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Re: Η απάντηση του Δήμου

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

     Από το Ταμείο της Οικονομικής Υπηρεσίας του Δήμου Λέσβου έλαβα την Τετάρτη, 24 Οκτωβρίου
το παρακάτω έγγραφο, με αρ. Πρωτ. 87578 / 22-10-2012, που υπογράφει ο Δημοτικός Ταμίας Λέσβου,
κ. Ευστράτιος Ιγν. Γεωργαντής.
     Παραδέχεται το λάθος, που το αποδίδει στην εταιρεία μηχανογράφησης του Δήμου Λέσβου και
ζητά την κατανόησή μου, που την έχει με *, και μου ενημερώνει ότι στους επόμενους λογαριασμούς ύδρευσης,
που θα εκδοθούν στο όνομά μου, θα γίνει ο προβλεπόμενος συμψηφισμός, ώστε συνολικά να μου χρεωθεί
το ακριβές ποσό ΦΠΑ.

      Πλήρης δικαίωση, αφού μεσολάβησαν αρκετές ηλεκτρονικές επιστολές, ο Δήμαρχος και 3 μήνες και 22 ημέρες!!!

================================================================================================================================

ΘΕΜΑ: Εξέταση του υπ' αριθμ. πρωτ. 87578/25-9-2012 αιτήματος περί επιβολής Φ.Π.Α. στις υπηρεσίες ύδρευσης-αποχέτευσης.


«κ. Παππά,

     Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 18, παρ. 3β' του Ν.4002/2011 και τις διατάξεις των άρθρων 2, 3, 4 και 21 και του Κεφαλαίου Α' του Παραρτήματος III του Κώδικα ΦΠΑ, η κατανάλωση νερού από 22/8/2011 υπάγεται στο μειωμένο συντελεστή ΦΠΑ 9%, ενώ οι λοιπές χρεώσεις που σχετίζονται με την ύδρευση, όπως τα τέλη σύνδεσης, τα τέλη συντήρησης υδρομέτρου κ.λπ, καθώς κα οι υπηρεσίες αποχέτευσης και οι λοιπές σχετικές με την αποχέτευση χρεώσεις υπάγονται στον κανονικό συντελεστή ΦΠΑ 16% (Εγκ. ΠΟΛ. 1242/24-11-2011 του Υπουργείου Οικονομικών με θέμα «Υπαγωγή στο ΦΠΑ της παράδοσης νερού και των υπηρεσιών αποχέτευσης από τους ΟΤΑ»).
     Όμως, από λάθος καταχώρηση της εταιρείας μηχανογράφησης του Δήμου Λέσβου, στους δύο λογαριασμούς σας ύδρευσης Δ' τριμήνου 2011 Δημοτικής Κοινότητα Παπάδου σας επιβλήθηκε επί της κατανάλωσης νερού (που ανέρχονταν στο ποσό των [...] ο κανονικός συντελεστής ΦΠΑ 16% αντί του μειωμένου συντελεστή ΦΠΑ 9%, με συνέπεια να επιβαρυνθείτε επιπλέον με το ποσό των [...]
     Ζητώντας την κατανόησή σας για το θέμα που προέκυψε, σας ενημερώνουμε ότι στους επόμενους λογαριασμούς ύδρευσης που θα εκδοθούν στο όνομα σας θα γίνει ο προβλεπόμενος συμψηφισμός, ώστε συνολικά να σας χρεωθεί το ακριβές ποσό ΦΠΑ. »
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Στέλιος Ε. Παππάς την Τετ Οκτ 31, 2012 11:06 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Στέλιος Ε. Παππάς
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12127
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Re: Μετά από 3 μήνες και 22 ημέρες ...

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

     * Κι ο αστερίσκος που σημείωσα πιο πάνω:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1). Το αίτημά μου υποβλήθηκε με ηλεκτρονική επιστολή στις 30 Ιουνίου 2012.

2). Στςι 5 Ιουλίου επικοινωνεί μαζί μου τηλεφωνικά ο Δήμαρχος.
Αισθάνομαι πολύ άσχημα, που διαθέτει 3' και 38'' από τον πολύτιμο χρόνο του,
για ένα θέμα, που όφειλε να λύσει ένας απλός υπάλληλος.
Συμφωνήσαμε να επικοινωνήσω με τον Πρόεδρο της ΔΕΥΑΛ.

3). Ο προϊσττάμενος της ΔΕΥΑΛ, κ. Μιχάλης Μαραμπούτης παρέχει αμέσως
και με μεγάλη προθυμία όλες τις πληροφορίες, τηλεφωνικά και με έγγραφό του.


4). Ωατόσο, για τις υπόλοιπες, αρμόδια ήταν η Οικονομική Υπηρεσία του Δήμου.
Απευθύνθηκα σ΄αυτή στις 23 Αυγούστου.

5). Στις 25 Σεπτεμβρίου επανήλθα στο αναπάντητο αίτημά μου, καθώς και

6). Στις 22 Οκτωβρίου για ν΄απαντήσει επιτέλους !!!

=========================================================================================
     Ο δημότης είνα μεγαλόψυχος, δείχνει κατανόηση και διαθέτει ιώβεια υπομονή,
ο αδιάφορος υπάλληλος κι ενίοτε δύστροπος κι εριστικός τι διαθέτει ;

     Να, λοιπόν, κ. Δήμαρχε, γιατί επιμένω ότι αν είχες δίπλα σου υπαλλήλους,
όπως τον κ. Μαραμπούτη θα έκανες περίπατο στις επόμενες εκλογές ...
Στέλιος Ε. Παππάς
Απάντηση