Κίνδυνος αφανισμού

Συζητήσεις σχετικές με την περιοχή της Γέρας.
Απάντηση
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12127
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Κίνδυνος αφανισμού

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

20231020_112910.jpg
     Όλες οι στατιστικές τα τελευταία χρόνια δείχνουν σοβαρή μείωση των γεννήσεων.
Η τελευταία μάλιστα στατιστική έρευνα έδειξε ότι οι θάνατοι, παρά την αύξηση του ορίου
θνησιμότητας , είναι υπερδιπλάσια των γεννήσεων. Η κυβέρνηση αν και κάπως αργά
φαίνεται πως έχει αντιληφθεί το πρόβλημα και άρχισε με διάφορα οικονομικά κίνητρα
να αυξήσει τις γεννήσεις. Λαμβάνει μέτρα τα οποία έπρεπε να έχουν ληφθεί πολλά χρόνια
πριν. Όμως όπως λέει και ο λαός μας κάλιο αργά παρά ποτέ. Το κράτος από τη μια
καταβάλλει προσπάθειες για να καλυτερέψει την κατάσταση και από την άλλη προβαίνει σε
ενέργειες που μειώνουν την αποτελεσματικότητα των μέτρων. Το κράτος παράλληλα με την
υπογεννητικότητα πρέπει να καταπολεμήσει και την αστυφιλία.

      Λίαν συντόμως σύμφωνα με προειδοποιήσεις των ειδικών θα υπάρξει έλλειψη τροφίμων
και δη προϊόντων γης. Τα δύο μεγάλα προβλήματα πρέπει να αντιμετωπίζονται ταυτόχρονα.
Η επιστροφή στο χωριό είναι απαραίτητη διότι θα συνδυαστεί με καλλιέργεια χιλιάδων στρεμ-
μάτων γης που έχει εγκαταλειφτεί.Ο συνεχιζόμενος πόλεμος Ρωσίας Ουκρανίας και ο νέος του
Ισραήλ με τις τρομοκρατικές οργανώσεις Χαμάς και Χεζμπολάχ επιτείνει το πρόβλημα. Όμως η
κυβέρνηση πρέπει να γνωρίζει ότι εάν από τη μία ενισχύει τις γεννήσεις και από την άλλη
όχι μόνο να μην βοηθάει την επιστροφή στο χωριό αλλά με ενέργειες να ενισχύουν την
αστυφιλία το αποτέλεσμα θα είναι ημιτελές. Τελευταία ενέργεια η απόφαση της διοίκησης
των ΕΛΤΑ να κλείσει το κατάστημα στον Παπάδο Γέρας. Με αυτές τις μεθόδους επιτείνεται
η ερήμωση της επαρχίας η οποία συμβάλλει στη μείωση των γεννήσεων διότι ένα παιδί
μεγαλώνει πιο εύκολα στο χωριό από ότι σε ένα διαμέρισμα.

     Αλλά πως να μείνει ο άλλος στο χωριό όταν δεν έχει γιατρό, δεν έχει δάσκαλο, δεν έχει
παππά, δεν έχει συγκοινωνίες,
όλα αυτά πρέπει να γίνουν και αμέσως να δοθούν κίνητρα και όλα τα επιδόματα που
δίνονται στις οικογένειες σήμερα να διπλασιαστούν για τις οικογένειες που αποδεδειγμένα
ζουν και εργάζονται στο χωριό. Δίνουν και μάλιστα αρκετά χρήματα σε αγρότες που ζούνε
,ίσως και να εργάζονται σε αστικά κέντρα, που δεν έχουν καμία σχέση με τη γη. Να δίνουμε
ενισχύσεις αλλά να ελέγχουμε και που πάνε και αν επιτυγχάνεται ο σκοπός για τον οποίο
δίνονται. Ένας έλεγχος ας πούμε, αν όσοι πήραν γεωργικά μηχανήματα και εργαλεία τα
έχουν σήμερα ; Γιατί κάτι έχω ακούσει ότι τα έχουν πουλήσει μισοτιμής και μάλιστα από
την άλλη μέρα που τα πήραν. Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να γίνει ,το θέμα είναι πολύ σοβαρό
,ίσως η πολιτεία να βρει έναν τρόπο να πείσει και την μεγαλοαστική τάξη και όχι μόνο να
κάνει περισσότερα παιδιά.

     Σήμερα το κλίμα είναι εντελώς αντίθετο. Από το πρωί μέχρι το
βράδυ ασχολούμεθα με το τι κάνουν οι ομοφυλόφιλοι .Που πήγε ο ένας με τον άντρα του,
πως παντρεύτηκε ,που θα μείνει τι σκέπτεται ,ο άλλος να βγαίνει και να μας λέει ότι και
αυτός έχει άντρα στην Αμερική. Έχω τονίσει επανειλημμένα ότι δεν έχω κανένα μα κανένα
πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους, αλλά νομίζω ότι λίγο το παρατραβήξαμε. Προ ολίγων
ημερών ένας διακεκριμένος δημοσιογράφος έγραψε για το γάμο του αρχηγού του Σύριζα
και χρησιμοποίησε τη λέξη νυμφεύτηκε αντί προφανώς της σωστής λέξης παντρεύτηκε, δεν
μπορώ να ξέρω αν το έκανε εσκεμμένα ή από λάθος,το αποτέλεσμα πάντως ήταν να βγει ο
γνωστός κ. Βαλιανάτος να τον βρίσει σκαιότατα και να αναρωτιέται αν παραμένει ακόμη
στη θέση του.

      Προφανώς έπρεπε να απολυθεί μέσα στη νύχτα ο δημοσιογράφος ,ενώ
αυτός έχει το δικαίωμα να βρίζει ελεύθερα. Τώρα βέβαια εγώ θέλω να πω κάτι γιατί θεωρώ
ότι οι ομοφυλόφιλοι όχι μόνο δεν συμβάλουν στη λύση του προβλήματος της
υπογεννητικότητας αλλά το επιτείνουν. Αυτός είναι και ο λόγος που με ενοχλεί η συνεχής
προβολή μέχρι και προσηλυτισμού από τα ΜΜΕ. Επαναλαμβάνω ότι σέβομαι την
ιδιαιτερότητά τους αλλά δεν μπορώ να μην επισημάνω και το μεγάλο τους μειονέκτημα
:Δεν τεκνοποιούν. Γι' αυτό συνιστώ στον αξιότιμο αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης
κ. Στέφανο Κασελάκη να φροντίσει να προβάλει μόνο τον πολιτικό του λόγο και όχι την
ιδιαιτερότητά του. Αυτά και ελπίζω να μην παρέβην το νόμο περί ρατσισμού και να
διαβεβαιώσω κάθε αυτόκλητο υπερασπιστή των ομοφυλοφίλων ότι δεν διατρέχω κίνδυνο
απόλυσης οποιοσδήποτε και αν το ζητήσει.

     Δημήτρης Ζ. Στουρνάρας


«ΤΑ ΝΕΑ της Λέσβου» 26 Οκτωβρίου 2023
Στέλιος Ε. Παππάς
Απάντηση