Τέτοιοι άνθρωποι ομορφαίνουν τις κοινωνίες μας

Συζητήσεις σχετικές με θέματα εκπαίδευσης.
Απάντηση
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12109
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Τέτοιοι άνθρωποι ομορφαίνουν τις κοινωνίες μας

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

     Ένας νεαρός συναντά έναν ηλικιωμένο.

     -Με θυμάστε ;
     -Όχι.
     -Υπήρξα μαθητής σας.
     -Τι κάνεις ; με τι ασχολείσαι ;

     -Έγινα και εγώ καθηγητής. Εσείς με είχατε εμπνεύσει και ήθελα να σας μοιάσω.
Περίεργος ο ηλικιωμένος ρωτά να μάθει τι έκανε και τον ενέπνευσε σε τέτοιο βαθμό.
Και τότε ο νεαρός του διηγήθηκε αυτή την ιστορία.

     - Κάπουα μέρα στην τάξη ένας συμμαθητής μου έφερε και μου έδειχνε ένα πανέμορφο
ρολόι που είχε. Δεν άντεξα στο πειρασμό και του το έκλεψα. Όταν κατάλαβε πως το ρολόι
έλειπε ενημέρωσε εσάς που εκείνη την στιγμή διδάσκατε. Εσείς άμεσα απευθυνθήκατε στην
τάξη και είπατε ..
     ...το ρολόι κάποιου συμμαθητή σας εκλάπη, όποιος οποίος το έκλεψε να το επιστρέψει αμέσως...
Ντράπηκα τόσο πολύ που δε τόλμησα να αποκαλυφθώ. Έπειτα εσείς μας είπατε να σταθούμε όλοι
όρθιοι για να ψάξετε τις τσέπες μας αλλά με μια προϋπόθεση, πως ΟΛΟΙ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ
ΚΛΕΙΣΤΑ ώστε να μην δούμε τον ένοχο. Όταν φτάσατε σε μένα το βρήκατε και το πήρατε. Όμως
συνεχίσατε το ψάξιμο σε όλους και στο τέλος ανακοινώσατε πως το ρολόι βρέθηκε και να ανοίξουμε
τα μάτια μας. Δεν αναφέρατε ποτέ το όνομα μου στην τάξη ούτε μου σχολιάσατε τίποτα σε προσωπικό
επίπεδο.

     Εκείνη την ημέρα σώσατε την αξιοπρέπεια μου και μου χαρίσατε ένα τεράστιο μάθημα
Θυμηθήκατε το περιστατικό. κ.καθηγητά ?

     -Ναι ακούγοντάς σε τα θυμήθηκα όλα. Αλλά υπάρχει κάτι που δε θυμάμαι, και αυτό ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ.
Γιατί όταν έψαχνα τις τσέπες σας ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΚΛΕΙΣΤΑ!

     Τέτοιοι άνθρωποι ομορφαίνουν τις κοινωνίες μας και βγάζουν ό,τι καλύτερο υπάρχει μέσα μας.

     Πηγή: Facebook
Συνημμένα
π. Αμφιλόχιος.png
π. Αμφιλόχιος.png (9.62 KiB) Προβλήθηκε 194 φορές
Στέλιος Ε. Παππάς
Απάντηση