Οι επιδοτήσεις που δόθηκαν στους ελαιοπαραγωγούς μας,

Τα νέα για όσους ασχολούνται με τα αγροτικά
Απάντηση
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12127
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Οι επιδοτήσεις που δόθηκαν στους ελαιοπαραγωγούς μας,

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

... δεν έπιασαν τόπο
Γράφει: Τάκης Χαραλ. Ιορδάνης*
«ΕΜΠΡΟΣ» 14/02/2012

ΘΕΣΕΙΣ

     Όταν τη δεκαετία τού ’70 έκανα τις μεταπτυχιακές μου σπουδές
στο Bath University στην Αγγλία, ευτυχήσαμε ένα μήνα να έχουμε το συγχωρεμένο πατέρα μου
φιλοξενούμενό μας, όταν ήρθε να γνωρίσει το νεογέννητό μας, τον εγγονό του.
Στις βόλτες του με τη σύζυγό μου και το μικρό στα κάθε λογής αξιοθέατα,
όλο και κάτι τον εντυπωσίαζε και είχε να μου σχολιάσει το βράδυ
που εγώ γύριζα απ’ το Πανεπιστήμιο.
Τον θυμούμαι πόσο εντυπωσιασμένος ήταν όταν μου έλεγε
το πώς αισθάνθηκε που στα ρωμαϊκά λουτρά, στην προμετωπίδα τους,
είδε στα ελληνικά με μεγάλα χρυσά γράμματα το «ΥΔΩΡ ΑΡΙΣΤΟΝ».
[...]
http://www.emprosnet.gr/Opinions/articl ... ccf0ddbbce

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
* Ο Τάκης Χαραλ. Ιορδάνης (Ph.D.) είναι πρόεδρος του Συνδέσμου Προβληματισμού & Παρέμβασης
για την Ανάπτυξη της Λέσβου «Πιττακός ο Μυτιληναίος»,
πρώην διευθύνων σύμβουλος της Ελληνικής Βιομηχανίας Όπλων,
πρώην πρόεδρος του Πανελλήνιου Συλλόγου Μεταλλειολόγων Μηχανικών.
==========================================================================================

     ''Ο κόπος των ελαιοπαραγωγών μας σήμερα & τα ταγάρια τότε''
''ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ'' 5-1-2012
http://www.piasariko.com/gera/viewtopic.php?f=9&t=1150
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Στέλιος Ε. Παππάς την Τρί Φεβ 14, 2012 11:51 pm, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
Στέλιος Ε. Παππάς
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12127
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Re:Τα σχόλιο τού κ. Δημήτρη Κεφαλίδη

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

     Φιλε κε. Ιορδανη,

     Ειλικρινα δεν πιασαν τοπο οι παραδες. Τα λεφτα -οπως λετε- δοθηκαν με το τσουβαλι, πηγαν ομως στην καταναλωση και στην καλοπεραση κι΄οχι στην αξιοποιηση της καλλιεργειας και τη μεταποιηση του προϊοντος.
Θυμαμαι συζητησεις του 80-82 σε γεραγωτικο Συνεταιρισμο, σαν προτεινα την τυποποιηση του λαδιου.
     - Ωχ αδερφε, ψυλοι στ΄αχυρα ζητας! Εμεις το μαζευουμε στις δεξαμενες του Περαματος, ερχουνται οι Ιταλοι και το ρουφαν απ΄αυτες και μεις εισπρατουμε ανα κιλο το 50ρακι μας!

     Τωρα πως οι Κουτοφραγκοι -δοξολογωντας την αφελεια μας- το μοσχοπωλουσαν συσκευασμενο, ανα την υφηλιο, σαν Olio Dante, ειναι αλλη ιστορια.

     Μα και σημερα στην κριση γιατι δεν κατεβαζουν οι Συνεταιρισμοι 3 - 4 βαρελια λαδι σε 2-3 απ΄τα αδεια μαγαζια των κεντρων Σαλονικης, Πειραια, Αθηνας και οπου δει, να το διαθετουν χυμα και ανοθευτο στο δεινοπαθουντα συναθρωπο για 3 ή 3.5 €
το λιτρο; Ισως να μη συμφερει στο εμποριο αλλα ισως σταματαγε τη κατρακυλα της αγροτιας!

[align=center]Δημητρης Κεφαλιδης - Γερμανια[/align]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Στέλιος Ε. Παππάς την Τρί Φεβ 14, 2012 11:36 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Στέλιος Ε. Παππάς
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12127
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Re: Η απάντηση του κ. Τάκη Χαραλ. Ιορδάνη

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

     Αγαπητέ μου Δημήτρη (μου επιτρέπεις τον ενικό) μερικές φορές που νομίζω ότι η φωνή μου, τα γραφτά μου είναι "φωνή βοώντος εν τη ερήμω" μηνύματα όπως το δικό σου το αποψινό μου δίνουν κουράγιο και μάλιστα μεγάλο να συνεχίσω το δύσκολο ανηφορικό και μοναχικό δρόμο που έχω διαλέξει. Ο σκοπός μου είναι να μπορέσω να ενεργοποιήσω έστω και ένα συμπατριώτη μας. Τότε το νησί μας ίσως κάποτε να δει κάποιο .... φως στο τούνελ της μόνιμης υπανάπτυξης και μιζέριας απ’ το οποίο ουδέποτε βοηθήθηκε για να βγει.

[align=right]Σ' ευχαριστώ από καρδιάς.
Τάκης[/align]
Στέλιος Ε. Παππάς
Απάντηση