Gera ή Yera

Συζητήσεις σχετικές με την περιοχή της Γέρας.
Απάντηση
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12127
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Gera ή Yera

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

     Ερωτήματα

     Στο δρόμο προς τη Γέρα υπάρχουν πινακίδες που γράφουν Giera.
Δεν ξέρω ποιανού ιδέα ήταν, θα ήθελα όμως να ρωτήσω, γιατί Giera (τζέρα) και όχι Yera,
αφού ως γνωστόν το Γέρα προέρχεται από το το Ιέρα.

     Νομίζω ότι πρέπει να γραφεί Yera. Ας ερωτηθεί ένας καθηγητής Αγγλικής Φιλολογίας και εάν έχω δίκαιο ας διορθωθεί.

     Η λέξη Γέρα* οφείλεται εις τον Διόδοτον του Ευκράτους τον Μέγα ευεργέτη των Μυτιληναίων.
Αυτός έσωσε τους Μυτιληνιούς από τη σφαγή και έπεισε τους Αθηναίους να μην τους σφάξουν - αν και είχε παρθεί η απόφαση
τους άνω των 16 ετών άρρενες να τους σφάξουν - αλλά να τους πάρουν την περιουσία και να τους κάνουν υπηρέτες.

     Αυτά τα έκαναν στον Πελοποννησιακό πόλεμο όταν οι Μυτιληνιοί (Λέσβιοι) πλην των Μηθυμναίων
επαναστάτησαν κατά των Αθηναίων. (Θουκυδίδου Λεσβιακά).

     Το ψαχνότερον, μέρος της Μυτιλήνης ήταν η Γέρα*. Ένα μεγάλο μέρος των κτημάτων είχεν αφιερωθεί στους θεούς.
Τα κτήματα αυτά ονομάστηκαν Ιερά εξ ου και το όνομα Ιέρα.

     Ντροπή μας ούτε η Μυτιλήνη, ούτε και η Γέρα δεν έχει ονομάσει έναν δρόμο «Διοδότου του Ευκράτους»
προς τιμήν του σωτήρα μας.


-------------------------------------------------------------------------
* Προτού ονομασθεί Ιέρα δεν ξέρω,πώς λεγόταν.
Παρακαλώ αν το ξέρει κάποιος, ας μας το πει.

ΥΓ: Παρακαλώ τους Δημάρχους Γέρας και Μυτιλήνης να το διαβάσουν.

Στέλιος Ευαγγελινός

=====================================================================================================================================

     Αυτά είχε γράψει στην εφημερίδα "ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ", στις 4 Δεκεμβρίου 2008, ο κ. Ευαγγελινός.
Και βλέπω με χαρά ότι δικαιώθηκε, γιατί θα το έψαξαν οι ειδικοί και τον διαδικτυακό ραδιοφωνικό σταθμό
του Παγγεραγωτικού τον ονόμασαν: Yerainradio.

     Όσο, τέλος, για την πρότασή του να ονομαστεί μία οδός: «Διοδότου του Ευκράτους», είμαι βέβαιος
ότι θα υιοθετηθεί με πρόταση τού Δημάρχου μας, ο οποίος γνωρίζει πάρα πολύ καλά Ιστορία κι
ευγνώμων, αποδεδειγμένα, είναι.
Στέλιος Ε. Παππάς
Απάντηση