Δηλώσεις Κτηματολογίου : Τα πάντα για την κτηματογράφηση τής Λέσβου

Τα νέα για όσους ασχολούνται με τα αγροτικά
Απάντηση
Γεραγώτης
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 03, 2009 1:48 pm

Δηλώσεις Κτηματολογίου : Τα πάντα για την κτηματογράφηση τής Λέσβου

Δημοσίευση από Γεραγώτης »

Εθνικό Κτηματολόγιο.jpg
     Οι ιδιοκτήτες ακινήτων στις περιοχές της Λέσβου που δεν έχουν μέχρι σήμερα κτηματογραφηθεί θα πρέπει μέσα στους επόμενους μήνες να αναζητήσουν τίτλους, τοπογραφικά διαγράμματα και τυχόν άλλα πιστοποιητικά. Μέχρι την 01-10-2019 θα κληθούν να δηλώσουν τα δικαιώματά τους, είτε ηλεκτρονικά ή στα γραφεία κτηματογράφησης.

     Πότε θα ξεκινήσει το κτηματολόγιο στη Λέσβο, τι απαιτείται σε κάθε περίπτωση δήλωσης, πως θα λυθούν οι διαφορές σε γειτονικές ιδιοκτησίες;

     1. Τι είναι η Κτηματογράφηση;

     2. Πότε θα ξεκινήσει η κτηματογράφηση της περιοχής μας (Νομός Λέσβου);

     3. Ποια ακίνητα πρέπει να δηλωθούν;

     Περιοχές Κτηματογράφησης Περιφερειακή Ενότητα Λέσβου:

     Από τον Καλλικρατικό Δήμο Λέσβου, οι προ-καποδιστριακοί ΟΤΑ:

     • Αγίας Παρασκευής, [...] Σ κ ο π έ λ ο υ, [...]

     4. Πώς και πού υποβάλλουμε τις δηλώσεις Κτηματολογίου;

     Για την υποβολή της δήλωσης ιδιοκτησίας στο Κτηματολόγιο διατίθενται ειδικά έντυπα δήλωσης ιδιοκτησίας από τα Γραφεία Κτηματογράφησης και το www.ktimatologio.gr.

     5. Ποια δικαιολογητικά χρειάζονται;

     6. Αν πάω με τα δικαιολογητικά στο γραφείο Κτηματογράφησης θα μου συμπληρώσουν εκεί τη δήλωση;

     7. Χρειάζεται τοπογραφικό διάγραμμα με συντεταγμένες ;
Κτηματολόγιο.png
     8. Αν δεν έχω τίτλους ιδιοκτησίας, αλλά το ακίνητο μου ανήκει δια στόματος από τον πατέρα μου, το δηλώνω στο Κτηματολόγιο;.

     9. Σε ένα ακίνητο που έχει γίνει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών υποβάλλουν Δηλώσεις Κτηματολογίου όλοι οι ιδιοκτήτες;

     10. Τα αυθαίρετα θα δηλωθούν; Εάν δηλωθούν θα έχει ο δικαιούχος στο μέλλον πρόβλημα;
Τα αυθαίρετα κτίσματα δεν αποτελούν εμπράγματα δικαιώματα, ώστε να ενδιαφέρουν άμεσα την κτηματογράφηση.

     11. Οι μεταβιβάσεις ακινήτων θα γίνονται κανονικά κατά τη διάρκεια των δηλώσεων των εμπραγμάτων δικαιωμάτων στα κτηματολογικά γραφεία;

     12. Πόσο κοστίζει όλη αυτή η διαδικασία;

     13. Τι γίνεται αν δεν υποβάλλω Δηλώσεις Κτηματολογίου;

     14. Αν ο γείτονας προσκομίσει τοπογραφικό διάγραμμα στο οποίο καταπατά τα όρια του ακινήτου μου τι μπορώ να κάνω για να μη χάσω τμήμα της ιδιοκτησίας μου;

     15. Η ένσταση πόσο κοστίζει και πόσο χρόνο χρειάζεται για να ολοκληρωθεί η διαδικασία;


      Οι απαντήσεις: εδώ

________________________________________


     Πληροφορίες στο Τηλ.22510 34460.

     Μπεκίρη Πηνελόπη – Λογιστής Α΄Τάξης

------------------------------------------------------------------------

      Πρόταση για ανάρτηση από τον κ. Πάρι Ν. Μαλιάκα

Απάντηση