Ν. Αυγουστίδης: Να αποζημιωθούν οι ελαιοπαραγωγοί για τα διαφυγόντα κέρδη τους

Τα νέα για όσους ασχολούνται με τα αγροτικά
Απάντηση
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12108
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Ν. Αυγουστίδης: Να αποζημιωθούν οι ελαιοπαραγωγοί για τα διαφυγόντα κέρδη τους

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

Α. Συν. Παπάδου.jpg
     Ανοιχτή Επιστολή προς κάθε υπεύθυνο

      Είναι γνωστό ότι η φετινή ελαιοκομική περίοδος 2018-2019, αναμενόταν αρκετά ικανοποιητική, κάτι που χαροποίησε τους αγρότες μας. Της ελαιοσυγκομιδής, όμως, προηγείται η καταπολέμηση των εντόμων της ελιάς και κυρίως του δάκου, ώστε η ποιότητα του παραγόμενου ελαιολάδου να είναι άριστη.

     Δυστυχώς, δεν γνωρίζω τους λόγους (πιθανώς άγνοια ή αδιαφορία], που ο αναμενόμενος σχετικός ψεκασμός άρχισε με μεγάλη καθυστέρηση, αφού η πρώτη γέννα του εντόμου είχε ήδη γίνει.

     Τα συνεργεία ψεκασμού, τα περισσότερα ελλιπή -και όπου πάει το αυτοκίνητο- δεν κατόρθωσαν να σταματήσουν το καταστροφικό έργο του εντόμου, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του προσωπικού τους. Έτσι, φτάσαμε στο 2° και 3° δεκαήμερο του Αυγούστου, χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Ο δάκος έχει αυξηθεί τόσο όσο καμία άλλη χρονιά, οι προσβεβλημένες ελιές είναι περισσότερες και έχουν πέσει στο έδαφος. Εκτιμώ δε ότι, σε δύο μήνες που αρχίζει η συγκομιδή, οι ελιές πάνω στα δέντρα θα είναι ελάχιστες και φυσικά το παραγόμενο ελαιόλαδο όχι καλής ποιότητας.

     Είμαι από αυτούς που, σχεδόν καθημερινά, επισκέπτομαι τα κτήματά μου και η παρέλαση του δάκου πάνω μου, είναι χωρίς προηγούμενο. Επίσης και από συζητήσεις με άλλους αγρότες το πρόβλημα είναι κοινό.

     Μετά, λοιπόν, από όλα αυτά, εγώ ο απλός αγρότης, καλούμαι να καταβάλω εισφορά δακοκτονίας, χωρίς το προϊόν μου να έχει προστατευθεί. Δεν γνωρίζω αν όλη αυτή η κατάσταση οφείλεται στην άγνοια των υπευθύνων ή στη στοχευμένη καταστροφή του Λεσβιακού ελαιολάδου, ένα από τα καλύτερα του κόσμου.

     Καλώ, λοιπόν, τους υπευθύνους να δουν σοβαρά το θέμα αυτό και να γίνουν οι ενέργειες που πρέπει, ώστε να αποζημιωθούν οι ελαιοπαραγωγοί για τα διαφυγόντα κέρδη τους.

     Καλώ, επίσης, σε συνάντηση, εντός του Σεπτεμβρίου, τα Διοικητικά Συμβούλια των Ελαιουργικών Συνεταιρισμών και τους ιδιοκτήτες των Ιδιωτικών Ελαιοτριβείων, για μία από κοινού απόφαση-διαμαρτυρία προς κάθε εμπλεκόμενο στο θέμα αυτό.

     Με τιμή,

     Νικόλαος Αυγουστίδης
Στέλιος Ε. Παππάς
Απάντηση