Σοβαρή καταγγελία στη Γέρα

Συζητήσεις σχετικές με την περιοχή της Γέρας.
Απάντηση
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12123
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Σοβαρή καταγγελία στη Γέρα

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

Ρομά.jpg
     Σε μια σοβαρή καταγγελία για την οποία απαιτείται άμεσα η παρέμβαση των Εισαγγελικών Αρχών και των Κοινωνικών Υπηρεσιών προχώρησε κάτοικος της Γέρας στην Αντιδημαρχία της περιοχής. Πρόκειται για τον κ. Γιώργο Βουνάχσο, ο οποίος απευθυνόμενος προς τον Αντιδήμαρχο Νίκο Ψωμά με έγγραφό του ενημερώνει πως διερχόμενος πρόσφατα από το δρόμο όπου βρίσκεται ο καταυλισμός των ρομά στη Γέρα και με αφορμή ένα μικρό παιδί 3-4 ετών που πετάχτηκε την τελευταία στιγμή μπροστά στο αυτοκίνητό του και παραλίγο να συμβεί το κακό, όταν ο ίδιος ζήτησε εξηγήσεις από τους διαμένοντες στον καταυλισμό για την οικτρή κατάσταση του παιδιού αναζητώντας τους γονείς του για να το πάρουν από το δρόμο, κάποιοι τσιγγάνοι τον ενημέρωσαν πως η μητέρα του παιδιού το έχει εγκαταλείψει!

     Η καταγγελία του κ. Βουνάτσου κοινοποιήθηκε και στο γραφείο του Δημάρχου Σπύρου Γαληνού, ώστε να υπάρξει η αναγκαία παρέμβαση τόσο για το συγκεκριμένο παιδί όσο και γενικότερα για τη λειτουργία του καταυλισμού των ρομά στη Γέρα και της κίνησης των μικρών παιδιών στο δρόμο προς αποτροπή ατυχήματος.

     «ΤΑ ΝΕΑ της Λέσβου» | 13.9.2017

==================================================================================

     Προς: Δημοτική Ενότητα Γέρας, .Αντιδήμαρχο, κ. Νίκο Ψωμά και

      Διοικητή Αστυνομικού Τμήματος Γέρας

     Κοιν.: Δήμαρχο Λέσβου

      Σήμερα 9/9/2017 κι ώρα 14.00, που τελείωσα τις εργασίες από την επισκευή του γεφυριού στην περιοχή «Μονέρι» κι επιστρέφοντας στην οικία μου, περνώντας από τον συνοικισμό ρομά, στην αριστερή πλευρά του αγροτικού δρόμου, ένα μικρό παιδάκι (ρομά) περίπου 3 έως 4 ετών, γυμνό, πετάχτηκε στον δρόμο. Ευτυχώς, που δεν έτρεχα και δεν το πάτησα.

      Φωνάζοντας στους ρομά να βγούνε έξω να πάρουν το μικρό, μου απάντησαν ότι η μητέρα του το έχει εγκαταλείψει κι έφυγε.

      Ακόμη, παρακαλώ τους υπευθύνους να ενημερώσουν τον αρχηγό του συνοικισμού ότι δεν πρέπει να βγαίνουν στον δρόμο για τη σωματική τους ανάγκη. Αυτό μου έχει συμβεί πολλές φορές, μικροί και μεγάλοι ν’ αφοδεύουν στον δρόμο.

      Κι ερωτώ, αν πάταγα το μικρό με το αμάξι, εγώ θα έφταιγα;

      Παρακαλώ να μεριμνήσετε του θέματος, πριν θρηνήσουμε θύματα.

      Ευχαριστώ

      Γεώργιος Βουνάτσος
      Παπάδος
Στέλιος Ε. Παππάς
Απάντηση