Το Καμπαναριό τού Ι. Ν. των Παμμεγίστων Ταξιαρχών Παπάδου ΘΑ ... ΘΑ επισκευαστεί ...

Συζητήσεις σχετικές με την περιοχή της Γέρας.
Απάντηση
Γεραγώτης
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 03, 2009 1:48 pm

Το Καμπαναριό τού Ι. Ν. των Παμμεγίστων Ταξιαρχών Παπάδου ΘΑ ... ΘΑ επισκευαστεί ...

Δημοσίευση από Γεραγώτης »

Δ. Στουρνάρας.jpg
Δ. Στουρνάρας.jpg (3.12 KiB) Προβλήθηκε 1631 φορές
“ΤΑ ΝΕΑ της Λέσβου» | Στήλη: «Περί Λέσβου και όχι μόνο»
Γράφει : Δημήτρης Στουρνάρας       d.stournaras@gmail.com
Καμπαναριό.jpg
     ΚΑΜΠΑΝΑΡΙΟ

     Αναταραχή και αγανάκτηση επικρατεί στην περιοχή της Γέρας και ιδιαίτερα στον Παπάδο. Αιτία ,η αδιαφορία των πάσης φύσεως υπευθύνων και ανευθύνων, για την επισκευή του καμπαναριού που εδώ και πάνω από δέκα χρόνια παραμένει ετοιμόρροπο και άκρως επικίνδυνο για τους πολυάριθμους διερχόμενους από την περιοχή.

     Το πρόβλημα διαφάνηκε πριν από το 2008. Αμέσως ο εφημέριος πάτερ Στρατής συνεπικουρούμενος και από τον Στέλιο Παππά άρχισαν έναν αγώνα δρόμου. Απευθύνθηκαν σε όλους -κυριολεκτικά σε όλους- υπεύθυνους και ανεύθυνους. Εδώ και δέκα χρόνια προσπαθούν και ενώ κάποιες φορές νόμισαν ότι βρίσκονται στο τέλος, παρασυρόμενοι από το ενδιαφέρον κάποιων υπευθύνων, διαπιστώνουν ότι το θέμα βρίσκεται στην αρχή.

     * Εδώ να δείτε γραφειοκρατία. Το παράδειγμα με το οποίο ο δήμαρχος Αγρινίου κατήγγειλε συγκεκριμένο υπουργείο, και δημοσίευσα στο προηγούμενο σχόλιό μου, μοιάζει ασήμαντο. Επικοινώνησα με τον πρωτοσύγκελο της ιεράς Μητρόπολης ο οποίος δεν με διαφώτισε και πολύ ή μάλλον καθόλου. Όταν του ανέφερα ότι έχω πληροφορίες ότι ο φάκελος βρίσκεται στη ναοδομία, αρκέστηκε να μου απαντήσει ότι έχει επιστραφεί για συμπληρωματική μελέτη. Δεν μου απάντησε που.

      Τώρα γεννάται το ερώτημα. Πώς άντεξε στον πρόσφατο μεγάλο σεισμό. Ας μη βιαστούν μερικοί να απαντήσουν ότι τα λεγόμενα για άμεση επικινδυνότητα, είναι λόγια. Η σωτηρία οφείλεται σε διορθωτικές επεμβάσεις του κ. Στρατή Βαγγελάκη ντόπιου εργολάβου , ο οποίος δεν πήρε ούτε ένα ευρώ! Αν μη τι άλλο να ευχαριστήσουμε αυτόν τον άνθρωπο και να του πούμε και ένα μπράβο.

     Επειδή η γραφειοκρατία έχει πολλά πλοκάμια, νομίζω ότι το θέμα θα λυθεί μόνο με την άμεση παρέμβαση του σεβασμιότατου Μητροπολίτη Μυτιλήνης. Ας φροντίσει σύντομα γιατί είναι κρίμα να θρηνήσουμε θύματα. Περιμένουμε έργα και όχι λόγια.


     Σχετικά δημοσιεύματα

Και πάλι για την επισκευή-συντήρηση τού Καμπαναριού τού Ι. Ν. των Παμμεγίστων Ταξιαρχών Παπάδου

     «ΤΑ ΝΕΑ της Λέσβου» | 20.10.2016


     Το καμπαναριό έργο του 1911 είναι αριστούργημα γλυπτικής, από σκούρα μαλακόπετρα και μάρμαρο. […]
Απάντηση