Δημήτρης Στουρνάρας για την εφημερίδα «Γέρα»: Τελεία και παύλα!

Συζητήσεις σχετικές με την περιοχή της Γέρας.
Απάντηση
Γεραγώτης
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 03, 2009 1:48 pm

Δημήτρης Στουρνάρας για την εφημερίδα «Γέρα»: Τελεία και παύλα!

Δημοσίευση από Γεραγώτης »

Δ. Στουρνάρας.jpg
Δ. Στουρνάρας.jpg (3.12 KiB) Προβλήθηκε 1660 φορές
     «ΤΑ ΝΕΑ της Λέσβου» | «ΠΕΡΙ ΛΕΣΒΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ»
     ΓΡΆΦΕΙ: ο Δημήτρης Στουρνάρας
      dstournaras@gmail.com

     [...] Αντίθετα, φίλες και φίλοι Γεραγώτες και της Αθήνας μου ζητούν να τους εξηγήσω Τους λόγους που δεν αρθρογραφώ πλέον στη εφημερίδα του Παγγεραγωτικού της Αθήνας. Θα απαντήσω στους φίλους, αφού πρώτα ζητήσω συγνώμη από τους αναγνώστες των νέων της Λέσβου, αφού μάλλον δεν τους αφορά.
     Η διοίκηση του συλλόγου, για λόγους που η ίδια γνωρίζει , προσπάθησε να με λογοκρίνει και με ανακοινώσεις που θύμιζαν άλλες εποχές, λόγω αμάθειας ή ημιμάθειας και σκοπιμότητας- που την διακρίνει - έδειξε ότι δεν επιθυμούσε την συνέχιση της συνεργασίας μας . Εγώ ο ίδιος ζήτησα τη διαγραφή μου από τον σύλλογο με παράκληση να δημοσιευτεί το τελευταίο μου άρθρο στο οποίο απαντούσα σε όλους και για όλα. Η διοίκηση συνεχίζοντας τις φασιστικές αποφάσεις της, όχι μόνο δεν δημοσίευσε το άρθρο, αλλά συνέχισε τις άσχετες ανακοινώσεις της αναγκάζοντας τον κ. Στρατή Καραγιασώτη ιστορικό στέλεχος του συλλόγου, όχι μόνο να επιμένει στη δημοσίευση του άρθρου, αλλά να εκδηλώνει εγγράφως την διαφωνία του. Είναι κρίμα έναν σύλλογο που υπηρέτησαν ένας Πανταζής, ένας Κουρούνης, ένας Τσακίρης, ένας Καραγιασώτης, που ευτυχώς τον υπηρετεί ακόμη, και τόσοι άλλοι, να τον φέρνουν σε τέτοιο επίπεδο με τις φασιστικές μεθόδους που ακολουθεί η σημερινή διοίκηση. Κρίμα ,θεωρώ πως η σημερινή διοίκηση έγραψε την πλέον ΜΕΛΑΝΗ σελίδα στην σημαντική ιστορία του συλλόγου. Εύχομαι να είναι η τελευταία. Φυσικά και δεν πρόκειται να ασχοληθώ ξανά. Επαναλαμβάνω εγώ ζήτησα την διαγραφή μου. Τελεία και παύλα. _

     Το προσφυγικό φαίνεται ότι θα ταλαιπωρεί και θα απασχολεί για πολλά χρόνια όλους τους Έλληνες και ιδιαίτερα τους κατοίκους των νησιών του Βορειοανατολικού Αιγαίου. Ίσως είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα της σύγχρονης Ελλάδας ακόμη και από αυτό της οικονομικής κρίσης. Από αυτό το σημείο μέχρι να διαβάζουμε στο διαδίκτυο φρικιαστικά πράγματα, υπάρχει βεβαίως μεγάλη διαφορά. Να εξηγούμαστε, οι Έλληνες και πολύ περισσότερο οι νησιώτες έχουν αποδείξει σε παγκόσμια κλίμακα τη φιλοξενία και τη συμπαράστασή τους στους πρόσφυγες. Συνεπώς αυτά που διαβάζω σε σελίδες του διαδικτύου για μαύρα κοράκια, καιάδες και φασίστες από δήθεν αΓΕΡΑστες πηγές στην πραγματικότητα προέρχονται όχι μόνο από ΓΕΡΑ - πηγές, αλλά προσφέρουν αρνητικές υπηρεσίες στο προσφυγικό πρόβλημα. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι όποιος εμφανίζεται σαν θερμός υποστηρικτής των προσφύγων είναι και αντιφασίστας ή τουλάχιστον όχι όλοι. Σιγά – σιγά θα καταντήσουμε κάθε αντίθετη άποψη να θεωρείται φασιστική. Αυτό είναι το πλέον φασιστικό και ευδοκιμεί πάρα πολύ τον τελευταίο καιρό την Ελλάδα. Ένα πράγμα πρέπει να καταλάβουμε πολίτες και αρχές, όχι μόνο η Λέσβος αλλά και τα υπόλοιπα νησιά του Βορειοανατολικού Αιγαίου, δεν αντέχουν τον σημερινό αριθμό προσφύγων και λαθρομεταναστών. Ο Αλάχ να φωτίζει το νεοσουλτάνο και αλαζόνα γείτονα να μην παραβιάσει τη συμφωνία με την Ε.Ε. Βέβαια οι φίλοι μας Ευρωπαίοι φαίνεται ότι έχουν βρει τη λύση. Να απομονώσει τους πρόσφυγες σε ένα Ελληνικό νησί κατά τα πρότυπα Αυστραλίας. Και μη χειρότερα δηλαδή.!

     Ο κ. Θεόδωρος Βαλσαμίδης παραβρέθηκε στον εσπερινό του ιερού ναού των παμ. Ταξιαρχών στον Παπάδο της Γέρας. Οι πιστοί ερμήνευσαν την παρουσία του δραστήριου αντιπεριφερειάρχη με την αναμενόμενη σύντομη επισκευή του καμπαναριού που χρόνια απασχολεί το σύνολο των κατοίκων της πρωτεύουσας της Γέρας. Σύμφωνα με τα γραφόμενα του φίλου Στ. Παππά ο προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται στις 60.000,00 Ε. Αν λάβουμε υπόψη ότι οι εκπτώσεις των τεχνικών εταιρειών κατά μέσο όρο ξεπερνούν το 50%, νομίζω ότι η επισκευή είναι εφικτή. Αμήν.

     Ο Ομπάμα γοήτευσε τους Έλληνες. Χαρισματικός, διαβασμένος ο πλανητάρχης, αλλά δυστυχώς μας επισκέφτηκε αργά. Παρά ταύτα καλύτερη διαφήμιση για τον τουρισμό μας δεν θα μπορούσε να υπάρξει. Αντίθετα η εμφάνιση του πρωθυπουργού, κατά τους ειδικούς τουλάχιστον, υπήρξε απογοητευτική .Όσον αφορά την εκλογή Τραμπ, ας μη βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα. Η εξωτερική πολιτική των ΗΠΑ δεν καθορίζεται μόνο από τον πρόεδρο, αλλά κυρίως από το πόσο καλός πελάτης είσαι, κυρίως στα οπλικά συστήματα. Στον τομέα αυτόν υστερούμε έναντι του σουλτάνου, αφού ήδη έχει υπογράψει συμπαραγωγή για τα νέα αεροσκάφη F35 με την Αμερική. Αφήνω που η Τουρκία είναι μανούλα στο μπαξίσι, κάτι που οι δικοί μας κρατάνε μόνο για τον εαυτό τους .
Απάντηση