Ζητούνται προτάσεις …

Συζητήσεις σχετικές με την περιοχή της Γέρας.
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΤΟΥΡΝΑΡΑΣ
Επισκέπτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Ιουν 29, 2010 11:36 am

Re: Ζητούνται προτάσεις …

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΤΟΥΡΝΑΡΑΣ »

Νομίζω ότι δεν είμαι ο καταλληλότερος για να κάνω προτάσεις για τη νέα κατάσταση που θα προκύψει στη Γέρα με τον Καλλικράτη.

Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω μελετήσει το νόμο.

Η γνώμη μου είναι ότι όλα θα εξαρτηθούν από τις αρμοδιότητες που θα δοθούν στα τοπικά συμβούλια που θα προτιμούσα να είναι ένα για όλη τη Γέρα.

Ασφαλώς και θα είναι χειρότερα για πολλούς λόγους και εξηγούμαι .

Δεν υπάρχουν λεφτά . Οι περισσότεροι Δήμοι είναι χρεωμένοι ,ενώ ο Δήμος Γέρας έχει πλεόνασμα ,από αυτά που μαθαίνω τουλάχιστον.

Σημασία τεράστια για μένα έχει ,να πραγματοποιηθεί η επένδυση του πρώην εργοστασίου Σουρλάγκα.

Οι πληροφορίες που δημοσίευσες τις είχα και από τον πρώην αντιδήμαρχο Κώστα Φαΐδά και ελπίζω να βγουν αληθινές.

Είναι αυτό που έγραφα εδώ και πολλά χρόνια πριν -εσύ που έχεις πολύ καλό αρχείο θα το βρεις - ,ότι η Γέρα χρειάζεται μια μεγάλη επένδυση και η ανάπτυξη θα είναι γρήγορη και μεγάλη σε πολλούς τομείς.
P.Agiakatsikas
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 6:46 pm

Re: Ζητούνται προτάσεις …

Δημοσίευση από P.Agiakatsikas »

Διαβάζοντας όλες τις προτάσεις, παρατηρήσεις και επισημάνσεις από τους προηγούμενους θεωρώ ότι πράγματι είναι αξιόλογες. Η περιοχή της Γέρας χρειάζεται να γίνουν συλλογικές επισημάνεις στα τοπικά προβλήματα, και πως μπορούν να διορθωθούν και αναδιοργανωθούν. Υπάρχουν ιδιαίτεροι τομείς που ο καθένας τους χρειάζεται να αναδειχθεί και να γίνουν προτάσεις από όλους μας, πολύ περισσότερο από τους Γεραγώτες που διαμένουν στη Γέρα. Αναφέρομαι σε τομείς, όπως, Τουριστικής ανάπτυξης, Εμπορικής ανάπτυξης, το Περιβάλλον της Γέρας, η Πολιτιστική ανάπτυξη, Παιδείας, νεολαίας, άθλησης. Ένα ένα αυτά μπορούν μέσα από Συνέδρια στη Γέρα, να μας δώσουν συμπεράσματα, στο πως θα πρέπει να οδηγηθεί η Γέρα στο το μέλλον. Την διοργάνωση μπορεί να ζητηθεί να αναλάβει ο νέος τοπικός φορέας της Γέρας, μαζί με Συλλόγους της περιοχής. Στα συνέδρια μπορούν φυσικά να λάβουν μέρος και ειδικοί, που εκτός από τους ίδιους τους Γεραγώτες να δώσουν επιστημονικές προτάσεις ανάπτυξης της περιοχής, ακόμη και πρόσωπα από άλλους πρώην Δήμους, που είχαν αναπτύξει δραστηριότητες και προτάσεις με επιτυχία.
Greg
Επισκέπτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 01, 2010 8:20 pm

Re: Ζητούνται προτάσεις …

Δημοσίευση από Greg »

Αγαπητέ κε Παππά,
Αναφορικά με την ευγενική σας πρόσκληση να καταθέσω προτάσεις μου για την βελτίωση της ποιότητας ζωής μας στον νέο Καλλικρατικό Δήμο Λέσβου–Δημοτική Ενότητα Γέρας, σας ευχαριστώ πάρα πολύ και ανταποκρίνομαι στην πρόσκληση.
Οι προτάσεις / ιδέες μου δεν θα μπορούσαν να απέχουν από την βελτίωση των υγειονομικών υπηρεσιών στην Γέρα και στον κόλπο της Γέρας, η μείωση της νοσηρότητας και της θνησιμότητας των συντοπιτών μας και η επιμήκυνση (υγιής) του προσδόκιμου επιβίωσης των Γεραγωτών.
Κάποιες ιδέες/προτάσεις:
• Ανάπτυξη προγραμμάτων έγκαιρης διάγνωσης και πρόληψης ασθενειών που ευθύνονται για πρόωρους θανάτους και απώλεια της ποιότητας ζωής συντοπιτών μας, και σε πολλές περιπτώσεις την οικογενειακή τους αναστάτωση αλλά και οικονομικές θυσίες.
• Προγράμματα πρόληψης Καρδιαγγειακών παθήσεων αλλά και άλλων Χρόνιων νοσημάτων (Σακχαρώδης Διαβήτης, Υπέρταση, Ηπατίτιδα, AIDS),
o η Γυναικεία υγεία
o η υγεία των Παιδιών (διατροφή του παιδιού, παιδικά ατυχήματα, συναισθηματική υγεία του παιδιού)
o η υγεία των Εφήβων (αλκοόλ, ναρκωτικά)
o η Υγεία της Τρίτης και Τέταρτης Ηλικίας (οστεοπόρωση, νόσος Alzheimer)
• Προγράμματα έγκαιρης διάγνωσης και πρόληψης καρκίνου.
Γιατί ο καρκίνος νικιέται, με την έγκαιρη διάγνωση και την πρόληψη.
Έχω επεξεργαστεί και μπορώ να θέσω στην διάθεση των εκλεγμένων Δημοτικών Συμβούλων Γέρας, πλήρες σχέδιο εφαρμογής προγραμμάτων έγκαιρης διάγνωσης και πρόληψης συχνών καρκίνων, όπως του μαστού, του τραχήλου της μήτρας, του παχέος εντέρου, του προστάτη, του μελανώματος.
• Δημιουργία Πολυιατρείου στη Γέρα, επανδρωμένο με διαφορετικές και ειδικότητες (παθολόγος, παιδίατρος, χειρουργός) αλλά και επισκέπτες ιατρούς (γυναικολόγος, ενδοκρινολόγος κ.α.)
* Ανάπτυξη συστήματος ΤΗΛΕΙΑΤΡΙΚΗΣ και ΤΗΛΕΒΟΗΘΕΙΑΣ στο σπίτι για την παρακολούθηση χρόνιων παθήσεων (Αρτηριακή Υπέρταση, Σακχαρώδης Διαβήτης κ.α.) μέσω ευρυζωνικών συνδέσων.
• Διαθεσιμότητα ασθενοφόρου αυτοκινήτου στη Γέρα, με εκπαιδευμένο προσωπικό (οδηγό – τραυματιοφορέα) και εξοπλισμένο με ιατρικά μηχανήματα και όργανα ακινητοποίησης και προσφοράς Πρώτων Βοηθειών.
o Το ασθενοφόρο θα μπορεί να εξυπηρετεί και την μεταφορά κατοίκων υπερηλίκων και χρονίως πασχόντων προς και από το νοσοκομείο ή άλλους προορισμούς
Αυτά για τώρα, θα είμαι σε θέση εφόσον χρειαστεί να αναπτύξω λεπτομερέστερα τις προτάσεις μου σε μία συνάντηση – ανοιχτή συζήτηση στην Δημοτική Ενότητα Γέρας εφόσον υπάρχει ενδιαφέρον.
Με εκτίμηση,
Και πάλι σας ευχαριστώ για την πρόσκληση.
Δρ. Γρηγόρης Κυριάκου
Τ: 210-6718201
E: greg@medic-air.gr
Απάντηση