Λογοκριμένο κείμενο

Συζητήσεις σχετικές με την περιοχή της Γέρας.
Dimitris Kephalidis
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 10:52 am

Re: Λογοκριμένο κείμενο

Δημοσίευση από Dimitris Kephalidis »

Γερικη παραινεση
---------------------

Με ευλογη ανησυχια παρακολουθω εκ του μακροθεν τις κονταρομαχιες της ΓΕΡΑΣ, λυπουμαικατακαρδα και προβληματιζουμε για την καταληξη τους.

Αναμφισβητητα γινανε λαθη και δεν παιρνω το μερος κανενος, αφου τους πρωταγωνιστες δεν τους γνωριζω προσωπικα. Τα λαθη ειναι ομως ανθρωπινα κι οπως ελεγε ενας μαεστρος
των συμβιβασμων, ο πολυς Sandro Pertini "στη ζωη ερχεται η στιγμη που ολοι κανουμε ενα...παραπατημα".

Τον μεν κ. Στουρναρα τον ξερω απ΄τη στηλη του στη ΓΕΡΑ και τον εκτιμω ως κατασταλαμενο αντρα, εμπειρο επιστημονα και αρθρογραφο και οχι ως επαναστατη που θάπρεπε τυχον
να τον φοβομαστε!

Ουτε και το νεο μας Προεδρο, που μπηκε καλοπροαιρετα -με τη ψηφο κ α ι του κ. Στουρναρα- στο χορο, εχω ποτε γνωρισει. Μονο μια φορα τον τηλεφωνησα, για να τον συγχαρω
στην εκλογη του. Θελω ομως να πιστευω πως ως αρχαριος οδηγηθηκε, απο ζωηρο αισθημα ευθυνης, ισως στραβες εισηγησεις και την επιθυμια για αρμονικη συνεργασια με το
συμβουλιο του, σε εσφαλμενο συμπερασμα: τ ο π ρ ω τ ο λ α θ ο ς !

Τ ο δ ε υ τ ε ρ ο ακολουθησε π α ρ α υ τ α ! Αντις να κατσουν ο ι δ υ ο τ ο υ ς και να απαλυνουν πολιτισμενα τη διαφορα τους και παραγνωριζοντας τη ρηση πως "καμια κοτα
δεν αυγατιζει στη μεση της αγορας", βγηκαν στη δημοσιά κι΄ανοιξαν το πετροπολεμο. Τα παραπονα του - και με δικιο - πικραμενου κ. Στουρναρα, ακολουθησαν κι΄αλλες υπερ ή
κατα γνωμες, με το κινδυνο να γινουμε "απο δυο χωρια". Κι΄αναρρωτιεμαι ειλικρινα αν καποιος απο μας ευχεται να ξεφτισει ενας ι σ τ ο ρ ι κ ο ς συλλογος. Πιστευω ομως οτι
ολοι νοσταλγουμε ενοτητα και συμφωνουμε στη διαπιστωση πως κ α ν ε ν α μελος του δεν ειναι αχρειαστο!

Γι΄αυτον ακριβως το λογο, θάταν το φρονιμοτερο υστερα απο μια ανακωχη, νάφηναμε τους συμβαλλομενους να συναντηθουν εν ευθετω χρονω, για να λυσουν με καλη διαθεση και
υπευθυνοτητα την παρεξηγηση,

Ειμαι βεβαιος πως ειναι κατορθωτο, φτανει να το θελησουν.

Δημητρης Κεφαλιδης - Γερμανια
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dimitris Kephalidis την Κυρ Αύγ 08, 2010 2:30 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Γιώτα Μακρή
Επισκέπτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Αύγ 04, 2010 9:27 pm

Re: Λογοκριμένο κείμενο

Δημοσίευση από Γιώτα Μακρή »

Απορίας άξιον
Μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα να γράψω λίγα λόγια για τις «βολές» που δεχόμαστε κυρίως από κάποια μέλη προηγούμενων Διοικητικών Συμβολίων του Συλλόγου μας.
Πρώτα βέβαια ζητώ συγγνώμη από τα μέλη του Συλλόγου μας, επειδή θα διαβάσουν κάτι, που ίσως να μην τους ενδιαφέρει. Νιώθω όμως μεγάλη θλίψη και αγανάκτηση και επιπλέον θέλω να κάνω κάποιες διευκρινίσεις.
Θα ήθελα λοιπόν, να πω στους επικριτές μας, ότι κανένας μας δεν ξεκίνησε από το σπίτι του εκείνη την ημέρα, κοπής της πίτας, για να γίνει μέλος του Δ.Σ. Πήγαμε για να βρεθούμε με τους συγχωριανούς μας, να χαρούμε και να ξεφύγουμε για λίγο από την μίζερη καθημερινότητα. Αντί γι’ αυτό βρεθήκαμε μπροστά σε αντιπαραθέσεις
μεταξύ των μελών του παλιού Δ.Σ., για το ποιός δούλεψε περισσότερο και ποιός λιγότερο για το Σύλλογο και στην επιτακτική ανάγκη να βρεθούν κάποια άτομα για να γίνουν νέες αρχαιρεσίες γιατί διαφορετικά ο Σύλλογος θα διαλυόταν. Προσφερθήκαμε 10 άτομα για καθαρά συναισθηματικούς λόγους. Αλήθεια, πώς το τολμήσαμε, εμείς οι «ανάξιοι»; Χωρίς περγαμηνές στη Δημοσιογραφία και στην υπεράσπιση της Δημοκρατίας, της Ειρήνης και της Προόδου του τόπου μας;
΄Ετσι με πολύ όρεξη και μεράκι και με κοινή υπόσχεση να μην αφήσουμε αντιπαλότητες και εγωισμούς να βλάψουν την συνοχή του Συλλόγου μπήκαμε στο «χορό».
Δεν θέλαμε ούτε να αμφισβητήσουμε την προσφορά κανενός ούτε να παραγκωνίσουμε κανέναν. Αντίθετα ζητήσαμε τόσο από μέλη παλιών Δ.Σ. όσο και από τα μέλη του Συλλόγου με τα οποία ερχόμασταν σε επαφή να σταθούν κοντά μας και να μας βοηθήσουν στην διατήρηση και ανάπτυξη του Συλλόγου.
Αυτό όμως φαίνεται ότι δεν άρεσε σε κάποιους και με αφορμή τη μη δημοσίευση του άρθρου του κ. Στουρνάρα, τους λόγους τους έχουμε εξηγήσει σε άλλο σχετικό άρθρο, στράφηκαν εναντίον μας και άρχισαν να μας χρεώνουν με θέσεις που δεν έχουν καμιά σχέση με την πραγματικότητα, να βγάζουν ανυπόστατα συμπεράσματα και να μας κατακρίνουν. Θα ήθελα μάλιστα να θυμίσω και τη συμβουλή που μας έδωσε ο κ. Αγιακάτσικας, ότι αν και θα μας πουν πολλά εμείς να κάνουμε αυτό που θεωρούμε οι ίδιοι σωστό, τώρα που το κάναμε πράξη γιατί ενόχλησε;
Αυτά και τέλος γιατί οι μιζέριες και οι γκρίνιες όχι μόνο δεν προάγουν τον πολιτισμό για τον οποίο όλοι «κοπτόμαστε», αλλά αντίθετα τον βλάπτουν.
Γιώτα Κ. Μακρή
P.Agiakatsikas
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 6:46 pm

Re: Λογοκριμένο κείμενο

Δημοσίευση από P.Agiakatsikas »

Κ. Μακρή, θα πρέπει να σημειώσω ότι σε διάφορες θέσεις που επί οκτώ χρόνια κατείχα στο Σύλλογο όπως, συντάκτης εφημερίδας, Δ.Σ. και πρόεδρος, βρισκόμουν συνεχώς υπό τη κρίση των άλλων, πολύ περισσότερο δε από όλα τα μέλη του Συλλόγου μας. Αλλά αυτό επιβάλλεται και είναι θεμιτό, δηλαδή θα έκανα ότι εγώ νομίζω, χωρίς να λάβω υπόψη τις τυχών επικρίσεις των άλλων;
Στη θέση που σας ανέδειξαν και προφανώς ήρθατε με αγάπη θα είστε συνεχώς υπό κρίση και μην κατηγορείτε κανένα, επιβάλλεται να σας ελέγχουν. Κανείς που είναι σήμερα και ήταν στο Δ.Σ. του Συλλόγου δεν έχει λευκή επιταγή να πράττει ότι θέλει και νομίζει, και εννοώ ότι οι αποφάσεις και πράξεις που πραγματοποιούνται είναι υπό κρίση. Ασφαλώς και είπα ότι θα στηρίξω το Σύλλογο όταν αυτό ζητηθεί, αλλά και είναι υποχρέωσή μου όταν κάτι δεν είναι σύννομο ή βλάπτει κατά την άποψή μου το Σύλλογο να το επισημαίνω.
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12109
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Re:Τέλος καλό, όλα καλά

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

Ο ΑΝ.ΣΚ (1), που λέγαμε στο Στρατό, ήταν για μένα, να παραμείνει στο μετερίζι, που βρισκόταν,
από τότε που ήταν ακόμη περιοδικό, η «Γέρα», ο τακτικός της συνεργάτης, κ. Δημήτρης Στουρνάρας και
να συνεχίσει απρόσκοπτα το έργο του, ο νέος Πρόεδρος του Δ. Σ., κ. Παναγιώτης Πελεκάνος/b]
μαζί με τους εκλεκτούς συνεργάτες του, προκειμένου να πετύχουν όλους τους ευγενείς στόχους που έχουν θέσει.

Κι είχαμε την επιτυχία 2 στα 2, γιατί πιστεύω ότι εργαστήκαμε, ο κ. Δημήτρης Κεφαλίδης, ο κ. Αντώνης Γκίκας κ
ι ο υπογράφων, υπομονετικά κι -ας μου επιτραπεί- και μεθοδικά, στο προσκήνιο ου μην αλλά και στο… παρασκήνιο,
από την ημέρα που δημιουργήθηκε το πρόβλημα και μέχρι τη λύση του.

Η συζήτηση στην εκπομπή μου, στο ραδιοφωνικό σταθμό, «ΡΑΔΙΟ ΓΕΡΑ fm», στις 3 Ιουλίου 2010, και
στη συνέχεια στο διαδίκτυο, στον πίνακα συζητήσεων του τοπικού Παγγεραγωτικού,
συνέβαλαν στην εκτόνωση της κατάστασης, παρόλο που μερικοί, καλοί φίλοι,
που έλαβαν μέρος στη συζήτηση, δεν βοήθησαν στο βαθμό που περίμενα.

Αξιόλογη ήταν η πρόταση, που διατυπώθηκε, κατά τη διάρκεια της εκπομπής μου -του Ιουλίου-
από τον Περαματάρχη, κ. Γκίκα, η οποία έμελλε να υλοποιηθεί μετά το τέλος της πρόσφατης,
την παραμονή της Παναγίας, με καλεσμένο μου τον κ. Στουρνάρα.

Στη συζήτηση που ακολούθησε, με φόντο το μαγευτικό κόλπο της Γέρας (2), αποδέχτηκε,
ο καλός φίλος Δημήτρης, τελικά την πρότασή μας και μας υποσχέθηκε
ότι θα στείλει τη συνεργασία του, για το επόμενο φύλλο,
κι αν δημοσιευτεί, θα συνεχίσει. Κι έτσι απέδειξε, για μια ακόμη φορά,
πόσο ειλικρινά αγαπά τον τόπο καταγωγής της συζύγου του, της κ. Στέλλας Κουρούνη.

Επομένως, τέλος καλό, όλα καλά, για να θυμηθούμε και το έργο του Ουίλλιαμ Σαίξπηρ.

Στέλιος Ε. Παππάς
πρώην Πρόεδρος Δ. Σ.
Παγγεραγωτικού Πολιτιστικού
Συλλόγου Γέρας (3)

---------------------------------------------------------------------
(1) Αντικειμενικός Σκοπός
(2) Για να μιμηθώ, κατ’ ελάχιστο, τον αγαπητό Φοίβο
(3) Ας ... μιμηθώ σ’ αυτό τους προλαλήσαντες.
Στέλιος Ε. Παππάς
Απάντηση