Εννιά μήνες παραμένει κενή η Πυροσβεστική φωλιά !!!

Συζητήσεις σχετικές με την περιοχή της Γέρας.
Απάντηση
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12094
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Εννιά μήνες παραμένει κενή η Πυροσβεστική φωλιά !!!

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

20191115_095523.jpg
      Ξεκινώ από μια παραδοχή:

      Για να τοποθετηθεί στο σημείο αυτό τής γειτονιάς μας, η πυροσβεστική φωλιά, θα πει ότι χρειάζεται -και πολύ μάλιστα- γιατί ο δρόμος είναι πολύ στενός και δεν μπορεί να κινηθεί, σε μια απευκταία περίπτωση, ούτε το πιο μικρό πυροσβεστικό όχημα!

     Πώς ξεκίνησε το θέμα μας

     Λίγες ημέρες, μετά την 21 Μαρτίου που είχε εκδηλωθεί πυρκαγιά σε γειτονικό σπίτι, καλός φίλος μου μ’ ενημέρωσε ότι η πυροσβεστική φωλιά ήταν κενή!

      Υπέθεσα ότι η πυροσβεστική μάνικα κι ο αυλός χρησιμοποιήθηκαν για την κατάσβεση εκείνης τής πυρκαγιάς κι ότι σε εύλογο χρονικό διάστημα θα τοποθετούνταν στη θέση τους. Αμ δε…

      Απευθύνθηκα, στη συνέχεια, σε όσους θα μπορούσαν να τακτοποιήσουν αυτήν την εκκρεμότητα. Έμεινα ευχαριστημένος μόνο από την Πυροσβεστική Υπηρεσία Μυτιλήνης.
20191204_102815.jpg
      Αμέσως, απάντησε ο Υποδιοικητής της, κ. Χρυσούλης Τσουβαλάς με το έγγραφό του με Αριθμ. Πρωτ. 3.623 Φ.Α. 104.15 /4.11.2019, και με πληροφόρησε ότι διαβίβασε την αναφορά μου στον Δήμο Μυτιλήνης, που είναι αρμόδιος.

      Στις 13 Νοεμβρίου 2019, επικοινώνησε, τηλεφωνικά μαζί μου, ο αρμόδιος τού Δήμου, που με διαβεβαίωσε ότι θα τακτοποιηθεί πολύ σύντομα η εκκρεμότητα.
      Στις 15 Δεκεμβρίου τον συνάντησα και τού υπενθύμισα την υπόσχεσή του, για να λάβω νέα, πιο συγκεκριμένη τούτη τη φορά: «Μέχρι τα Χριστούγεννα».

      Και δυστυχώς, πλησιάζει η Πρωτοχρονιά …

      Ωστόσο, κρίνω ότι θα πρέπει να σταματήσω εδώ, επί τού παρόντος, αφού μόνο προσθέσω ότι εννιά (9) μήνες είναι πολύς χρόνος για ένα τόσο σοβαρό ζήτημα, κύριοι αρμόδιοι.

      Στέλιος Ε. Παππάς
Στέλιος Ε. Παππάς
Απάντηση