Ελένη Ευριπιώτη, ΓΕΛ Γέρας, Η πρώτη στο σχολείο της

Συζητήσεις σχετικές με την περιοχή της Γέρας.
Απάντηση
Πάρις Ν. Μαλιάκας
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 03, 2011 12:37 pm

Ελένη Ευριπιώτη, ΓΕΛ Γέρας, Η πρώτη στο σχολείο της

Δημοσίευση από Πάρις Ν. Μαλιάκας »

Ευριπιώτη Ελένη.jpg
Με τις πιο καλές συμβουλές επιτυχίας!

Η πρώτη στο σχολείο της, και από το πεδίο των ανθρωπιστικών σπουδών, η Ελένη Ευριπιώτη συγκέντρωσε 17.912 μόρια. Πιο αναλυτικά έγραψε 19,6 στα Λατινικά, 18,4 στα Αρχαία Ελληνικά, Έκθεση 18 και Ιστορία 16.

«Η αγάπη μου για τα αρχαία, το πάθος μου, με οδηγεί στη Φιλολογία, αλλά σκέφτομαι και τη Νομική», μας λέει.

Στερήθηκε τον ύπνο, όπως λέει με σιγουριά, να βγαίνει βόλτες με την παρέα της. «Ήθελα να κοιμάμαι λίγο περισσότερο το μεσημέρι για να κρατάω δυνάμεις», το κατάφερε μέχρι ενός σημείου για να αντέχει ως αργά το βράδυ. Η συμβουλή της στους επόμενους υποψήφιους; «Να υπάρχει αυτογνωσία. Να ξέρεις τις αδυναμίες σου, τα υπέρ και τα κατά σου, ώστε να προσπαθείς να βελτιώνεσαι όλο και περισσότερο και να μην απογοητευτείς στο τέλος. Και φυσικά ένα πρόγραμμα μεθοδικό, προσαρμοσμένο στις ανάγκες σου. Τέλος, οποιαδήποτε κενά έχεις, να προσπαθήσεις να τα καλύψεις τους καλοκαιρινούς μήνες. Να είσαι φιλόπονος και υπομονετικός». Προσθέτει ότι καθοριστικός παράγοντας είναι η ψυχική ηρεμία, το περιβάλλον να είναι συγκαταβατικό. «Όλα τα παιδιά το αξίζουν. Να φτάσουν στους στόχους τους».

www.emprosnet.gr

Σχόλιο : Η Ελένη είναι κόρη του Ξαδέρφου μου Παρασκευά Ευριπιώτη και της Ελευθερίας Μυτάρου.
Καλή συνέχεια Ελενίτσα μου.
Απάντηση