Για την κατάργηση ή όχι της πρωινής προσευχής στα σχολεία και για τα μαθήματα των Θρησκευτικών

Συζητήσεις σχετικές με θέματα εκπαίδευσης.
Απάντηση
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12109
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Για την κατάργηση ή όχι της πρωινής προσευχής στα σχολεία και για τα μαθήματα των Θρησκευτικών

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

Θρησκευτικά.jpg
π. Στρατής.jpg
π. Στρατής.jpg (10.6 KiB) Προβλήθηκε 1676 φορές
     «ΤΑ ΝΕΑ της Λέσβου» | Στήλη: «Πες τα Χρυσόστομε … !»

     Πολύς λόγος γίνεται για την κατάργηση ή όχι της πρωινής προσευχής στα σχολεία και για τα μαθήματα των Θρησκευτικών στα σχολεία. Με αφορμή αυτά τα δύο αναρωτιέμαι:

- Γ\α ποια πρωινή προσευχή μιλάμε όταν το σύνολο των μαθητών δεν την παρακολουθεί αφού καθυστερούν να έρθουν στα σχολεία; Ή οι ίδιοι οι καθηγητές μένουν στο γραφείο χωρίς να συμμετέχουν;;
- Για ποια πρωινή προσευχή μιλάμε όταν δεν διδάσκουμε ως γονείς την προσευχή στα παιδιά μας;;
- Για ποια πρωινή προσευχή μιλάμε όταν δεν γνωρίζουμε ούτε το «Πάτερ ημών...» ή το «Πιστεύω...» καλά-καλά;;;
- Για ποια θρησκευτικά μιλάμε όταν εμείς πρωτίστως οι γονείς δεν ενδιαφερόμαστέ για την θρησκευτική διαπαιδαγώγηση του παιδιού;; Αποδείξεις θέλετε;; Για πέστε μου όλοι εσείς που κόπτεστε για την «κατάντια» των θρησκευτικών πόσοι από σας στέλνετε τα παιδιά σας στο κατηχητικό;;
- Για ποιο βιβλίο θρησκευτικών θίγεστε όταν δεν γνωρίζετε στα παιδιά σας τον εκκλησιασμό και τη μυστηριακή ζωή της Εκκλησίας;;;
- Δεν με προσβάλλει ως χριστιανό, ούτε με μειώνει αν γίνεται αναφορά στο Κοράνι ή σε άλλες Θρησκείες γιατί πολύ απλά προσπαθώ να κατηχήσω τα παιδιά μου με το λόγο μου και το παράδειγμά μου στην ορθόδοξη πίστη μου.
- Δεν έχει η ορθοδοξία και η Εκκλησία μας ανάγκη από «ταλιμπάν» ή «μουτζαχεντίν» ορθόδοξους πιστούς. Η υποκρισία και η ευσεβοφάνειά μας είναι χειρότερη από τους αλλόθρησκους.

- Σαφώς και θα ήθελα να διατηρηθεί η πρωινή προσευχή, όπως και ο σταυρός στον ιστό της σημαίας, όπως και ο εκκλησιασμός στα σχολεία. Αλλά θα το ήθελα όχι να γίνεται για εθιμοτυπικούς λόγους ή για να χάνουμε μάθημα.
- Σαφώς και θα ήθελα το μάθημα των Θρησκευτικών να παραμείνει, αλλά κυρίως επιθυμώ να διδάσκεται σωστά από τους δασκάλους και να έχει προηγηθείη βιωματική πραγμάτωση όσων λέει το βιβλίο από εμάς τους γονείς και έπειτα από τους δασκάλους μας.

     - Η χώρα μας καταρρέει γιατί αποπροσανατολιστήκαμε. Βλέπετε το «Πατρίδα - Θρησκεία - Οικογένεια» ανήκει σε άλλη εποχή!!! Αρα αφού θελήσαμε με τους εκάστοτε κυβερνώντες να αποβάλλουμε αυτά τα 3 από την καθημερινότητά μας είναι αναπόφευκτο να αλλοιωθεί και η Παιδεία μας».

     Πατήρ Στρατής Γιουσμάς

------------------------------------------------------------

Η στήλη του αναγνώστη ® 22510 - 48960 | info@nealesvou.gr

=====================================================================

     Σχετικό δημοσίευμα

     Αντιδράσεις για το μάθημα των Θρησκευτικών -Γονείς επιστρέφουν βιβλία
Στέλιος Ε. Παππάς
Απάντηση