Θα τολμήσει η νέα Κυβέρνηση

Συζητήσεις σχετικές με θέματα εκπαίδευσης.
Απάντηση
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12109
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Θα τολμήσει η νέα Κυβέρνηση

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

Θα τολμήσει η νέα Κυβέρνηση;
ΤΟΥ Γ. Μπαμπινιώτη
ΤΟ ΒΗΜΑ Κυριακή 1 Νοεμβρίου 2009

Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει η νέα Κυβέρνηση για τα οικονομικά που περνούν βαθιά παγκόσμια κρίση. Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει για το ασφαλιστικό που αποτελεί κοινωνική ωρολογιακή βόμβα. Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει ακόμη με το σύστημα Υγείας, το οποίο πάσχει διεθνώς και προσπαθεί- όπως και το ασφαλιστικό- να το μαζέψει και ο Ομπάμα! Εκείνο που μπορεί να ξεκινήσει και να πραγματοποιήσει σε ορατό χρόνο και με λογικά προβλέψιμη επιτυχία είναι μια ουσιαστική συστηματική και ριζοσπαστική αλλαγή στον χώρο τής Γενικής Παιδείας (Δημοτικό, Γυμνάσιο, Λύκειο), καθώς και στο σύστημα πρόσβασης στα ΑΕΙ. Στις βαθμίδες Εκπαίδευσης από τις οποίες περνούν τα παιδιά κάθε ελληνικής οικογένειας, μιας σχολικής εκπαίδευσης, τής οποίας η ποιότητα και τα αποτελέσματα σημαδεύουν άμεσα τη φυσιογνωμία, την πορεία και την ανάπτυξη όλης τής χώρας. Σήμερα και στο μέλλον. Έχουν αυτή τη φιλοδοξία ο νέος Πρωθυπουργός, η νέα Κυβέρνηση, η νέα Υπουργός; Αν την έχουν θα φανεί από τα πρώτα βήματα τής Κυβέρνησης σ΄ αυτό τον καίριο χώρο που ήταν και μένει ένα τεντωμένο σκοινί για κορυφαίους ακροβάτες.

Συνέχεια: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=46 ... 01/11/2009
Στέλιος Ε. Παππάς
Απάντηση