Μην με ξεχνάς

Συζητήσεις Γενικού περιεχομένου
Απάντηση
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12109
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Μην με ξεχνάς

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

Χρόνου  φείδου.jpg
Β.  Κουρσουμπά.jpg
Β. Κουρσουμπά.jpg (1.94 KiB) Προβλήθηκε 1446 φορές
     Της Βάσως Κουρσουμπά

     Λοιπον, σκέφτομαι μερικές φορές πόσο όμορφος είναι αυτός ο κόσμος. Πόσο όμορφοι είναι οι άνθρωποι που ζουν σε αυτόν και η φύση και τα ζώα και οτιδήποτε συμβιώνει σε εκείνον. Φυσικά η όλη ομορφιά ξεκινάει με την ανατολή του ηλίου. Και εσύ που ξυπνάς κάθε πρωί και ετοιμάζεσαι να αδράξεις τη μέρα, πόση χαρά κουβαλάς! Πόση ζωντάνια έχεις όταν προσπαθείς να ετοιμάσεις τον εαυτό σου για τις υποχρεώσεις της ημέρας! Μην κουράζεις πολύ το μυαλό σου, να είσαι ο εαυτός σου. Ναι ξέρω, τώρα θα πας στη δουλειά και ποιος τους ακούει εκεί όλους. Άντε να δούμε πώς θα περάσουν οι 8 ώρες.

     Ούτε που κατάλαβες πώς πέρασαν, είδες που στο είπα! Μμμ, τώρα να δω τι θα μαγειρέψω. Α! Πρέπει να πάω να πάρω και τη μικρή από το σχολείο. Τι γρήγορα που περνάνε οι ώρες. Και τα μαθήματα της μικρής τελειώσαμε και το σούπερ-μάρκετ πρόλαβα. Ευτυχώς που φτιάχνω πρόγραμμα καθημερινά, αλλιώς θα τα φόρτωνα όλα στον κόκορα. Κοιμήθηκε και η μικρή και επιτέλους έχω λίγο χρόνο να κοιτάξω τι δουλειές έχω αύριο στο γραφείο. Πώς περνάει έτσι η ώρα! Καληνύχτα εαυτέ μου, τα λέμε αύριο.

     Ωραία, δεν λέω. Όλα τα προλάβαμε. Κάτι ξεχάσαμε όμως. Α! Ναι! Αυτό είναι! Και σήμερα ξέχασα να χαμογελάσω. Και σήμερα ξέχασα να θυμίσω στην ψυχή μου πως υπάρχει. Έλα μωρέ, απλά είχα γεμάτο πρόγραμμα. Αύριο θα το θυμηθώ.

     Και αναρωτιέμαι. Υπάρχει κάτι σε όλο αυτό το καθημερινό γεμάτο πρόγραμμα που σε έκανε να νιώσεις ζωντανή σήμερα; Ή μήπως η γέμιση ήταν οφθαλμαπάτη; Μάλλον ήταν.

     Στάσου ένα λεπτό. Μη βιάζεσαι. Η μέρα έχει 24 ώρες και εσύ τις περισσότερες τρέχεις σε "δουλειές". Θα τις προλάβουμε και αυτές, στο υπόσχομαι. Βάλε τώρα ένα από αυτά τα ξεχασμένα χαμόγελα που κρύβεις στην ντουλάπα και πάμε να σκορπίσουμε την ευτυχία μας. Ε, σου μιλάω! Πού χαζεύεις; Έτσι μπράβο! Κοίτα πώς δείχνεις στον καθρέφτη. Είσαι ομορφότερη. Βάλε τώρα και λίγο συναίσθημα. Αχ και αυτό το ξέχασες. Θα σου το φέρω εγώ. Πολύ καλύτερα τώρα.

     Άκου τι σκέφτηκα για σήμερα. Θα πάμε πρώτα στη δουλειά για να κολλήσουμε και τους συναδέλφους σου ευτυχίτιδα. Και αφού τους χαρίσουμε μία γερή δόση για να συνεχίσουν τη μέρα τους, θα πάμε να πάρουμε τη μικρή από το σχολείο και από εκεί θα καταλήξουμε στο σούπερ-μάρκετ. Θα ψωνίσουμε μαζί και θα πάμε σπίτι να μαγειρέψουμε το πιο όμορφο φαγητό του κόσμου. Το ξέρω ότι θα είναι το πιο όμορφο γιατί θα το φτιάξουμε και οι τρεις μαζί. Και μετά θα την αφήσεις λίγο μόνη να μελετήσει. Αφού τελειώσει και αυτό, θα πας στο δωμάτιό της με ένα μεγάλο φιλί και μία μεγάλη αγκαλιά να της πεις πόσο έξυπνη είναι και πόσο πιστεύεις σε εκείνη. Μην ξεχάσεις να της πεις μπράβο! Μετά θα βάλουμε μουσική και θα χορέψουμε! Αχ, πόσο καιρό έχεις να το κάνεις αυτό! Θα παίξουμε, θα πλύνουμε μαζί τα λερωμένα πιάτα και θα κατεβάσουμε τα ρολά γιατί θα έχει πια νυχτώσει. Να μην ξεχάσεις να της πεις και ένα παραμύθι πριν την βάλεις για ύπνο. Ξέχνα ένα βράδυ το γραφείο. Θα πας αύριο να το δεις. Έλα να σου πω τώρα. Σήμερα μου έδειξες πόσο σημαντική είμαι για σένα και πόσο ανάγκη με έχεις. Μην ξεχνάς να με βάζεις και μένα στο πρόγραμμά σου όμως. Πρέπει να με ταΐζεις. Να με ταΐζεις πολλά γεύματα μέσα στη μέρα για να δυναμώνω. Το ξέρω ότι δεν έχω σώμα δικό μου και δεν με βλέπεις, αλλά μου φτάνει που μπορείς να με νιώσεις.

     Σε ευχαριστώ για σήμερα.
     Με αγάπη,
     Η ψυχή σου.


      «ΤΑ ΝΕΑ της Λέσβου» 05.10.2017
Στέλιος Ε. Παππάς
Απάντηση