Ο μικρός ήρωας της Λέσβου

Συζητήσεις Γενικού περιεχομένου
Απάντηση
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12108
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Ο μικρός ήρωας της Λέσβου

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

ΝτΛ 27-07-2018.jpg
     27 Ιουλίου 2018 | Από Πέλλη Γιακουμή

     Ήταν λίγο μετά τη μια και μισή το μεσημέρι της Δευτέρας όταν ο 76χρονος Φωτεινός Ηλίας με τη σύζυγό του, Αγγελική, πήγαν στην παραλία της Σκάλας Βασιλικών για ένα μπάνιο στη θάλασσα, που λίγο έλειψε να καταλήξει σε τραγωδία. Ο 76χρονος ο οποίος πάσχει από Πάρκινσον, παραπάτησε και έπεσε μπρούμυτα στο νερό, με αποτέλεσμα να χάσει τις αισθήσεις του.

     Ένα αγόρι, μόλις 14 ετών, που βρισκόταν στην παραλία με τον παππού του, έμελλε να γίνει ένας πραγματικός ήρωας για τον ηλικιωμένο, καθώς με περίσσιο θάρρος και χωρίς να διστάσει έτρεξε δίπλα του και άρχισε να του προσφέρει τις πρώτες βοήθειες, όπως ακριβώς τις είχε μάθει στο σχολείο το χειμώνα στο πλαίσιο εκπαιδευτικής επίσκεψης. Η κυρία Αγγελική, η σύζυγος του 76χρονου Φωτεινού και οι λουόμενοι της παραλίας παρακολουθούσαν αποσβολωμένοι τις προσπάθειές του, μέχρι που ο μικρός κατάφερε να τον επαναφέρει. Ένα 14χρονο αγόρι έσωσε τον ηλικιωμένο, ο οποίος περιμένει πώς και πώς μόλις βγει από το Νοσοκομείο να γνωρίσει τον ήρωά του. [...]

     «Έδειξε εντυπωσιακή ψυχραιμία, παρά το ότι φοβήθηκε και ο ίδιος, τους είπε όλους να κάνουν στην άκρη και όλοι άρχισαν να ακολουθούν τις συμβουλές του. Ήταν ένα παιδί, τους έδωσε να καταλάβουν όμως ότι μπορούσε να βοηθήσει», μας λέει ο πατέρας του Βασίλης Σκλεπάρης. [...]

     «Όταν άρχισα να κάνω μαλάξεις, στην αρχή ήμουν και εγώ τρομαγμένος. Δεν ήθελα να πάθει κάτι. Σκέφθηκα αυτά που μου είχαν μάθει στο σχολείο και απλά έτρεξα να βοηθήσω. Όταν άρχισε να συνέρχεται και να βγάζει νερό, κατάλαβα ότι έκανα αυτό που έπρεπε και τότε ένιωσα περηφάνια και χαρά», λέει ο μικρός Στράτος Σκλεπάρης στα «Νέα της Λέσβου». [...]
Στέλιος Ε. Παππάς
Απάντηση