ΚΑΙ ΤΡΙΓΥΡΙΖΩ...ΤΡΙΓΥΡΙΖΩ...ΤΡΙΓΥΡΙΖΩ

Θέματα για τη διασφάλιση των δικαιωμάτων των πολιτών στις συναλλαγές τους με τις Δημόσιες υπηρεσίες, γενικής αστυνόμευσης - τροχαίας και σχετικά με τους δημοσίους υπαλλήλους και τους συνταξιούχους.
Απάντηση
ΜΗΤΣΑΚΟΣ
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Παρ Δεκ 03, 2010 8:03 pm

ΚΑΙ ΤΡΙΓΥΡΙΖΩ...ΤΡΙΓΥΡΙΖΩ...ΤΡΙΓΥΡΙΖΩ

Δημοσίευση από ΜΗΤΣΑΚΟΣ »

"ΚΑΙ ΤΡΙΓΥΡΙΖΩ...ΤΡΙΓΥΡΙΖΩ...ΤΡΙΓΥΡΙΖΩ ", όπως λέει ο τραγουδοποιός! Αυτά μου εκμυστηρεύθηκε φίλος αδελφικός, πολύ πρόσφατα για τον τόπο μας , αλλά -συγνώμη φίλε- δεν κρατιέται τέτοιος προβληματισμός και πίκρα. Θα σε ξεμπροστιάσω χωρίς να σε φανερώσω, γιατί είπες αλήθειες...αλήθειες που πονάνε και είναι "μαλλώτριγιες".""Βλέπω ότι "όλα πάνε καλά"(μου είπες), ρολόι όπως λέμε και κανείς δε συγκινείται, όλοι έχουν να πουν μια θεωρία για την "κρίση", όλοι "βγάζουνε την μπούρδα τους απόξω"... Δυστυχώς δε φτάσαμε τυχαία εδώ. Τριγυρίζω και βλέπω το χάλι που μας περιτριγυρίζει αλλά ...όλα πάνε καλά! Περπατάω και η ασυδοσία και ο ωχ-αδερφισμός (συνεχίζεις φίλε μου καλέ) πρωτοστατούν στη Γέρα όπου μεγάλωσες ...παλιά υπήρχε ένα σέβας -παραπονιέσαι- τώρα τίποτα!!! Η αστυνομία είναι καλή για όσο δε σε ενοχλεί, ή για όσο δε σε "ακουμπάει" και ασχολείται (όσο ασχολείται) με τους άλλους. Αν κάνεις εσύ την κουτσουκέλα και σε "τσιμπήσουν"; εε τότε ας πάρουν καράβι για να φύγουν! Ας ηρεμήσουμε λίγο φιλαράκο, του λέω, αλλά ΄"έχει φορτώσει" και τα λέει χύμα και τσουβαλάτα! Τα πεζοδρόμια (στον Παπάδο) είναι για τα αυτοκίνητα και τα μηχανάκια! βάλαμε και κάγκελα για να τα προστατεύσουμε μη πάει κανά Κά... και πέσει πάνω τους!! Το περιπολικό σουλατσάρει από τον κάτω δρόμο..."στα χουστά" για να μη χρειαστεί να επέμβει και κάνει φτωχότερο τον αδιάφορο οδηγό που νομίζει ότι μόνο αυτός υπάρχει ! Οι σούζες και ο συναγωνισμός στην ταχύτητα (βάζουνε και τρελλά στοιχήματα μου λέει!) , στην τρέλλα και στην εγκληματική μαγκιά ,πάνε και έρχονται από τα άμυαλα εφηβάκια που θωρούν πως είναι άτρωτα , όπως ο αρχαίος Αχιλλέας, αλλά...! Τι φταις και συ βρε κυρ-Γιάννη (τυχαίο το όνομα μου λέει ο φίλος , που τον συνεπαίρνει ο λόγος) ...είχες το θράσος να πας να πληρώσεις τους λογαριασμούς σου και τόλμησες να κατέβεις στο δρόμο; Αίσχος! Δε ντρέπεσαι! Γιατί ενοχλείς τα παιδιά; ("τα καημένα τα μουρά" όπως έχει προδημοσιεύσει ο φίλτατος Τζάννος Στεφανέλλης, συμπληρώνει και συνεχίζει)...άσε και κανένα γονιό , κανά παππού να κλάψει πάνω στο μνήμα του παιδιού του! "Ώπα" του λέω,"γίνεσαι σκληρός!". "Βγάζουμε (συνεχίζει) τα μάτια μας με τα ίδια μας τα χεράκια και μετά αναζητάμε σωτήρες!" Πήγαινες στη μηχανή (αλλάζει θέμα!) και έλεγες "βάλε κανά κιλό παραπάνω για να αβγατίσει η επιδότηση"...αμ έλα που όλα αυτά ήταν χρωστούμενα και πρέπει να τα δώσουμε πάλι πίσω! Εγώ τι φταίω όμως -μου λέει και έχει δίκιο!- να πληρώνω τα κλεμένα του ενός και του άλλου;" Ακόμα και στον Άγιο στο Πέραμα βάλανε χέρι οι αθεόφοβοι!! Σωστός ο φίλος! Ποιος τον ακούει όμως; Προσοχή η Πατρίδα κοιμάται! Μουρμουράει και βρίζει ...τα έχει με όλους και με όλα! Προστατευθείτε από το κακό το μάτι και μην αφήνετε την παλιά αγνή καθημερινότητα να σας ναρκώνει! ΞΥΠΝΗΣΤΕ !-βροντοφωνάζει ο φίλος και τα ακούμε από μια μαμά που μόλις είχε βάλει για ύπνο το μωράκι της... Υπομονή φίλε-του λέω- ....και εγώ με τη σειρά μου... τριγυρίζω...τριγυρίζω...τριγυρίζω!
Απάντηση