Κόκκινη κάρτα από το Ελεγκτικό Συνέδριο στη νέα μείωση συντάξεων

Θέματα για τη διασφάλιση των δικαιωμάτων των πολιτών στις συναλλαγές τους με τις Δημόσιες υπηρεσίες, γενικής αστυνόμευσης - τροχαίας και σχετικά με τους δημοσίους υπαλλήλους και τους συνταξιούχους.
Απάντηση
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12108
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Κόκκινη κάρτα από το Ελεγκτικό Συνέδριο στη νέα μείωση συντάξεων

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

Συνταξιούχοι.jpg
Συνταξιούχοι.jpg (13.3 KiB) Προβλήθηκε 1646 φορές
     Αντίθετη στο πρωτόκολλο της Ε.Σ.Δ.Α.


     Κόκκινη κάρτα για τις νέες περικοπές των συντάξεων έβγαλε το Ελεγκτικό Συνέδριο.

     Η ολομέλεια του Ελεγκτικού Συνεδρίου, σύμφωνα με πληροφορίες των Νέων, γνωμο-
δότησε ότι είναι αντίθετες στο πρώτο πρόσθετο πρωτόκολλο της Ευρωπαϊκής Σύμβασης
των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου (Ε.Σ.ΔΑ.). οι περικοπές των κύριων και επικουρικών
συντάξεων κατά 18% από το 2019, που συμφώνησε η κυβέρνηση με τους ευρω-
παίους δανειστές.

     Παράλληλα, οι σύμβουλοι του [...]


     Σχετικά δημοσιεύματα

     17.5.2017 Αλέξης Μητρόπουλος: Αντισυνταγματικές οι περικοπές στις συντάξεις
και τα ειδικά μισθολόγια - ΒΙΝΤΕΟ

     17.11.2015 Δικαστές προειδοποιούν ότι οι μειώσεις στις Συντάξεις θα είναι
αντισυνταγματικές (βίντεο)

================================================


     πανος καραγεωργιου Έχουνε καταργήσει κάθε έννοια του νόμου ,του συντάγματος,των ανθρώπινων δικαιωμάτων και εν ολίγοις ,που δεν το έχουμε αντιληφθεί έχει γίνει το μεγαλύτερο πραξικόπημα στην σύγχρονη Ελληνική ιστορία από το 1840 από την σύσταση του νέου Ελληνικού κράτους χωρίς να ανοίξει μύτη......
• 18 Μαΐου στις 11:28 μ.μ.

     Niki Anagnostou Εσένα σε ενδιαφέρει αν έχει ανοίξει μύτη ή αυτό καθεαυτό το γεγονός της περικοπής συντάξεων ή και τόσων άλλων που έχουν αποκτηθεί μετά από αγώνες τόσων χρόνων!!! Εγώ νομίζω ότι ο κόσμος έχει κουραστεί μετά από 7 χρόνια περικοπών και πίεσης και δεν έχει τη δύναμη να αντιδράσει!! Αυτή τη στιγμή όποιος και να ήταν στην εξουσία η ίδια αντιμετώπιση της κατάστασης θα ήταν.Ας μη ξεχνάμε ότι ο κόσμος είναι και απογοητευμένος και από τους πριν γιατί μετά από τόσες αντιδράσεις που υπήρξαν κανείς δεν τον άκουσε αλλά και τώρα από αυτούς που κάτι περίμενε τίποτα και πάλι!!! Τώρα μετά από τόσα χρόνια λιτότητας αναρωτιέμαι και εγώ ασχέτως συνταγματικότητας ή όχι μήπως στην οικονομική κατάσταση που το πολιτικό σύστημα είχε φέρει τη χώρα δεν υπήρχε άλλη λύση??Και λέω άλλη λύση αφού η επιλογή μας να μείνουμε εντός Ευρώπης ,της Ευρώπης των Τραπεζών και όχι της αλληλεγγύης όπως ήταν όταν έγινε η ένταξή μας ,και επειδή δεν υπήρξε καμία συμφωνία του πολιτικού συστήματος,ήταν μονόδρομος αυτός ο Γολγοθάς!!!!

     πανος καραγεωργιου Εγώ ισχυρίζομαι ότι πραξικοπηματικά εντάχθηκε ή ΕΛΛΑΔΑ στην νομισματική ένωση και χωρίς να έχει τακτοποιήσει τις απαραίτητες προϋποθέσεις και από εκει και πέρα έγιναν όλα αυτά που έγιναν με το χρέος κλπ και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε και τώρα βεβαίως έχεις δίκιο δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο.Εν ολίγοις ήταν πολύ μεγάλο λάθος ή αρχή.....

     Niki Anagnostou πανος καραγεωργιου Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου πατριώτη!! Τώρα είμαστε προ τετελεσμένων γεγονότων .Βέβαια καλά κάνεις και αναφέρεσαι στο παρελθόν γιατί όποιος ξαχνά την ιστορία του είναι σίγουρο ότι θα επαναλάβει τα ίδια λάθη!!!!Τώρα όμως βρισκόμαστε σε αυτήν την ΕΝΩΣΗ που λέγεται ΕΥΡΩΠΗ-ΟΝΕ και μάλιστα χρεοκοπημένοι!!! Χωρίς να έχω καμμία διάθεση υποστήριξης καποιου πολιτικού χώρου ποιοι είναι αυτοί που μας οδήγησαν ως εδώ χωρίς να είναι άμοιροι και τούτοι εδώ με τον έντονο αντιπολιτευτικό τους λόγο τόσα χρόνια.Το ρεζουμέ της υπόθεσης αγαπητέ Πάνο για μένα ???να τους αναγκάσουμε εμείς οι ίδιοι να συμπορευτούν και όχι πάλι επιστροφή με πλειοψηφίες ή αυτοδυναμίες σε πολιτικούς χώρους που τους έχουμε δοκιμάσει!!! ( Δεν θέλω να νομίσεις συμπόρευση όπως την εννοεί κάποιος " νεόφερτος πολιτικός " ).

     Πηγή: Ομάδα «Παπάδος Γέρας (3)»
Στέλιος Ε. Παππάς
Απάντηση