Ο κ. Αλ. Κουτσαντώνης προτείνει τη δημιουργία κίνησης πολιτών ενάντια στην πολιτική τής μουσουλμανοποίησης τής Λέσβου

Θέματα για τη διασφάλιση των δικαιωμάτων των πολιτών στις συναλλαγές τους με τις Δημόσιες υπηρεσίες, γενικής αστυνόμευσης - τροχαίας και σχετικά με τους δημοσίους υπαλλήλους και τους συνταξιούχους.
Απάντηση
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12124
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Ο κ. Αλ. Κουτσαντώνης προτείνει τη δημιουργία κίνησης πολιτών ενάντια στην πολιτική τής μουσουλμανοποίησης τής Λέσβου

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

Αλ.  Κουτσαντώνης.jpg
Αλ. Κουτσαντώνης.jpg (2.64 KiB) Προβλήθηκε 1732 φορές
     11.9.2916       «Καλώ όσους ενδιαφέρονται για τη δημιουργία κίνησης πολιτών ενάντια στην πολιτική τής μουσουλμανοποίησης τής Λέσβου να έρθουν σε επαφή μαζί μου μέσα από το f/b»

      https://web.facebook.com/profile.php?id ... nref=story

========================================================================

     
ΣΥ.ΡΙΖ.Α Λέσβου.jpg
ΣΥ.ΡΙΖ.Α Λέσβου.jpg (3.61 KiB) Προβλήθηκε 1735 φορές
     Σχόλιο τού Γραφείου τύπου του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. Λέσβου, σχετικά με την ισλαμοφοβική κίνηση τού στελέχους τής Ν. Δ. Αλέκου Κουτσαντώνη

     13.9.2016

     Σχετικά με την ανάρτηση του στελέχους της Ν.Δ. σε μέσο κοινωνικής δικτύωσης : «…Καλώ όσους ενδιαφέρονται για τη δημιουργία κίνησης πολιτών ενάντια στη πολιτική της μουσουλμανοποίησης της Λέσβου να έρθουν σε επαφή μαζί μου μέσα από το f/b..» το γραφείο τύπου του ΣΥΡΙΖΑ Λέσβου θέτει το παρακάτω ερώτημα :
     «Μας κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση μια τέτοια ανάρτηση του προβεβλημένου στελέχους του κόμματος της αξιωματική αντιπολίτευσης και μάλιστα εκπαιδευτικού, διευθυντή σχολικής μονάδας.. Υπάρχει δηλαδή θέμα μουσουλμανοποίησης της Λέσβου και δεν το ξέρουμε; Είναι αυτό επίσημη άποψη της τοπικής ΝΔ και αν όχι, καλύπτει η ΝΟΔΕ Λέσβου της ΝΔ την άποψη αυτή του στελέχους της; Είναι δυνατόν σε μια τόσο κρίσιμη φάση της διαχείρισης του προσφυγικού, να διατυπώνονται τόσο ανεύθυνες ακροδεξιές αντιλήψεις, πυροδοτώντας το κλίμα ακροδεξιάς μισαλλοδοξίας. Με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον αναμένουμε την επίσημη θέση της ΝΔ επ’ αυτού..»

=====================================================================

      Απάντηση στην Ανακοίνωση τής Ν. Ε. τού ΣΥ.ΡΙΖ.Α.

     Σήμερα με ανακοίνωση της, η Ν.Ε του ΣΥΡΙΖΑ Λέσβου με κατηγορεί, δεν ξέρω και εγώ γιατί, ότι έχω διαφορετική από την δική τους, πολιτική άποψη στο μεταναστευτικό πρόβλημα του νησιού μας.
     Αυτό μας έλειπε, να έχω την ίδια πολιτική άποψη με τους Συριζαίους . Εκτός αν απαγορεύθηκε να έχουμε άποψη διαφορετική από τον Σύριζα.
     Ταυτόχρονα ανακατεύει, το ότι είμαι καθηγητής και φίλος του τ. υπουργού και νυν βουλευτή κ. Αθανασίου. Τώρα εδώ τι να απαντήσει κάποιος.
     Το μόνο που μπορώ να καταλάβω είναι ότι ο Σύριζα λόγω του μεγάλου αριθμού πολιτικής «κωλοτούμπας» βρίσκεται σε κατάσταση πολιτικής ανισορροπίας γι’ αυτό και η ακαταλαβίστικη ανακοίνωσή του.
     Μυτιλήνη 14/9/16 Αλέξανδρος Κουτσαντώνης

     Περισσότερα: https://web.facebook.com/profile.php?id ... nref=story
Στέλιος Ε. Παππάς
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12124
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Re: Ο κ. Αλ. Κουτσαντώνης προτείνει τη δημιουργία κίνησης πολιτών ενάντια στην πολιτική τής μουσουλμανοποίησης τής Λέσβο

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

     ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ ΑΡΧΩΝ ΤΗΣ ΚΙΝΗΣΗΣ ΠΟΛΙΤΩΝ «ΛΕΣΒΟΣ ΠΑΤΡΩΑ ΓΗ»

     1)Είμαστε υπέρ της φιλοξενίας και της βοήθειας στους πρόσφυγες και μετανάστες που έχουν βρει καταφύγιο στο νησί μας.
     Λέμε όχι στην πολιτική που ακολουθήθηκε μέχρι τώρα για την αντιμετώπιση αυτού του μεγάλου ανθρωπιστικού προβλήματος. Μια πολιτική που μετέτρεψε το νησί της Λέσβου σε τουριστικό νεκροταφείο και υποβάθμισε ολόκληρες περιοχές του.

     2) Είμαστε υπέρ των ανθρώπινων συνθηκών διαβίωσης των δυστυχισμένων αυτών ανθρώπων και υπέρ της δράσης σοβαρών διεθνών ανθρωπιστικών οργανώσεων.
     Λέμε όχι στην ανεξέλεγκτη δράση αγνώστου ταυτότητας Μ.Κ.Ο. χωρίς τον έλεγχο της πολιτείας.

     3) Είμαστε υπέρ της εκπαίδευσης ανήλικων παιδιών ανεξαρτήτου εθνικότητας από το δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα, για όσο καιρό φιλοξενούνται στο νησί μας.
     Λέμε όχι στη χωρίς σχέδιο και οργάνωση ένταξή τους στα δημόσια σχολεία σε βάρος της καλής λειτουργίας τους. Η πολιτεία πρέπει να οργανώσει και να επιβλέψει αυτή τη διαδικασία.

     4) Λέμε ΟΧΙ στη μόνιμη εγκατάσταση πέντε χιλιάδων μουσουλμάνων στο παραμεθόριο νησί της Λέσβου. Αυτό για λόγους εθνικούς και μόνο. Για τα αυτονόητα εθνικά προβλήματα που θα προκαλέσει.

     Όσοι δεχόμαστε τις αρχές αυτές ,υπογράφουμε!
Στέλιος Ε. Παππάς
Απάντηση