«Nτούπις - λάατς»

Θέματα για τη διασφάλιση των δικαιωμάτων των πολιτών στις συναλλαγές τους με τις Δημόσιες υπηρεσίες, γενικής αστυνόμευσης - τροχαίας και σχετικά με τους δημοσίους υπαλλήλους και τους συνταξιούχους.
Απάντηση
Γεραγώτης
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 03, 2009 1:48 pm

«Nτούπις - λάατς»

Δημοσίευση από Γεραγώτης »

     Επί 25 συναπτά έτη κάνω τις διακοπές μου στη Λέσβο( Γέρα). Και καθότι εκπαιδευτικός όλο το καλοκαίρι μου το περνάω στο αγαπημένο νησί οικογενειακώς. Είμαι γαμπρός εδώ, ο κόσμος "με προσέχει", περνάω καλά δεν έχω κανένα παράπονο. Έχω γίνει και "πρεσβευτής" -τρόπον τινά- της Λέσβου στη Μακεδονία (Σέρρες-Θεσσαλονίκη). Δεν χάνω ευκαιρία όπου βρεθώ να μιλάω με τα καλύτερα λόγια για το νησί της γυναίκας μου. Δεν είναι λίγες οι φορές που δίνω συστάσεις σε γνωστούς μου (συναδέλφους και όχι μόνο) για το πού θα πάνε, τι θα δούνε, πού θα μείνουνε στη Λέσβο.

      Φέτος το καλοκαίρι είχα ένα δυσάρεστο απρόοπτο! Ήταν το τελευταίο Σάββατο του Ιουλίου. Πήγα με τη γυναίκα μου και την κόρη μου στη Μυτιλήνη βόλτα (από τη Γέρα). Αφού ήπιαμε τον καφέ μας σε κάποια καφετέρια, είπαμε να κάνουμε και μια βόλτα στην προκυμαία, κατά τις 11 το βράδυ να απολαύσουμε την πόλη φωταγωγημένη. Κι εκεί που περπατούσαμε ξαφνικά ''χάνουμε'' την κόρη μας (24 ετών) ! Βλέπω πίσω κανά δυο μέτρα ξαπλωμένη φαρδιά - πλατιά, είχε "μπλαστρωθεί" πάνω στο τσιμέντο! Δεν μπορούσε να ανασάνει! Φαντάζεστε τον πανικό μας! Όλη η προκυμαία ήταν γεμάτη τρύπες (ντούπις-λάατς). Ευτυχώς τη γλιτώσαμε με μερικές εκδορές.

     Τι θα συνιστώ εγώ τώρα τους πατριώτες μου, στη Μακεδονία; Να μην πάνε διακοπές στη Μυτιλήνη; ΟΧΙ βέβαια. Απλά να μην κάνουν βόλτα στην προκυμαία, γιατί είναι κίνδυνος θάνατος!

[align=right]Nίκος Eμμανουήλ
Σέρρες[/align]
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12123
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Re: «Nτούπις - λάατς»

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

Βήμα αναγνωστών

ΕΜΠΡΟΣ 27 Σεπτεμβρίου 2012 | Νίκος Εμμανουήλ

http://www.piasariko.com/gera/viewtopic.php?f=6&t=2694
Στέλιος Ε. Παππάς
Απάντηση