Μεγάλη απάτη μέσω SMS με θύματα ανυποψίαστους χρήστες κινητής τηλεφωνίας

Θέματα για τη διασφάλιση των δικαιωμάτων των πολιτών στις συναλλαγές τους με τις Δημόσιες υπηρεσίες, γενικής αστυνόμευσης - τροχαίας και σχετικά με τους δημοσίους υπαλλήλους και τους συνταξιούχους.
Απάντηση
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12108
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Μεγάλη απάτη μέσω SMS με θύματα ανυποψίαστους χρήστες κινητής τηλεφωνίας

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

Κινητό.jpg
Κινητό.jpg (5.12 KiB) Προβλήθηκε 1916 φορές
     27.02.2018

     Θύμα απάτης μέσω τηλεφώνου έπεσε ο ηθοποιός, Άγγελος Παπαδημητρίου αλλά δεν είναι ο μόνος.
Καθημερινά, πολλοί χρήστες κινητής τηλεφωνίας λαμβάνουν κλήσεις και μηνύματα από πενταψήφιους αριθμούς ενώ ακόμα κι αν δεν απαντήσουν, χρεώνονται!

     «Μου έτυχε εμένα πριν από 2-3 μήνες ! Μας ληστεύουν κανονικά! Πρόκειται περί κλοπής χρημάτων μέσα από τα κινητά μας ! Βλέπω από την γραπτή αναφορά ότι έχω κάνει 5ψήφια που δεν έχω καλέσει ποτέ! Και έτσι αποφάσισα να κάνω καταγγελία”, λέει ο ηθοποιός Άγγελος Παπαδημητρίου.

     Αν δεχθείτε κλήση, ή μήνυμα από 5ψηφιο αριθμό να ξέρετε ότι πρόκειται για απάτη κι ότι θα χρεωθείτε με ένα μεγάλο χρηματικό ποσό!

     Ο κ. Μιχάλης Κρανίδης, θύμα μιας τέτοιας αππατης, δημιούργησε σελίδα στο facebook μνε το όνομα (ΠΕΝΤΑΨΗΦΙΑ ΟΣΟΙ ΧΡΕΩΘΗΚΑΜΕ) η οποία έχει ήδη πάνω από 250 μέλη – όλα θύματα της καλοστημένης αυτής απάτης!

     Οι ειδικοί συμβουλεύουν να κάνετε φραγή εισερχομένων σε 5ψήφιους αριθμούς, ώστε να προστατέψετε το κινητό αλλά και την τσέπη σας!

=============================================================

     Α π ά τ η με 5ψήφιους αριθμούς
Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ.png
Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ.png (7.91 KiB) Προβλήθηκε 1913 φορές
     Ιδιαίτερη προσοχή πρέπει να δίνουν οι καταναλωτές όταν λαμβάνουν τηλεφωνήματα που τους ζητούν να καλέσουν κάποιον 5ψήφιο αριθμό με σκοπό να μπουν σε διαγωνισμούς/ κληρώσεις για δώρα. Σε πολλές περιπτώσεις πρόκειται για απάτη με πολύ υψηλές χρεώσεις.

     Έπειτα από σειρά καταγγελιών που δεχθήκαμε προειδοποιούμε τους καταναλωτές να είναι πολύ προσεκτικοί όταν δέχονται τηλεφωνήματα στο σταθερό ή κινητό τους τηλέφωνο κατά τα οποία ενημερώνονται ότι θα κερδίσουν κάποιο δώρο (π.χ. μία μεζονέτα), αν δηλώσουν συμμετοχή σε συγκεκριμένο διαγωνισμό καλώντας ένα 5ψήφιο νούμερο (π.χ. 14614). Οι κλήσεις αυτές προς τα 5ψήφια νούμερα χρεώνουν υπέρογκα ποσά στους λογαριασμούς τηλεφωνίας.

     Καλούμε όλους τους καταναλωτές να επικοινωνούν με την Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ. και να [...]
Στέλιος Ε. Παππάς
Απάντηση