Είδα ένα όνειρο!

Θέματα σχετικά με την πολιτική
Απάντηση
Λίνος Κουντουράς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2009 8:34 am

Είδα ένα όνειρο!

Δημοσίευση από Λίνος Κουντουράς »

I had a dream …. «είδα ένα όνειρο» είχε πει ο αείμνηστος Martin Luther King πριν τον δολοφονήσουν.

Είδα λοιπόν και εγώ ένα όνειρο προχθές: Ήμουν, λέει, στο χωριό και ήρθε να μας επισκεφτεί ένας βαρυσήμαντος πολιτικός μας. Σε λίγο βλέπετε θα έχουμε δημοτικές εκλογές και οι Κομματικοί μηχανισμοί στέλνουν στην επαρχία τους διαφόρους πολιτικούς, για να κινητοποιήσουν το λαό υπέρ αυτού που πήρε το κομματικό «χρίσμα».
Τότε και μόνο μας θυμούνται οι πολιτικοί μας και ας έχουν δωρεάν εισιτήρια, τηλέφωνα, κινητά και αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού. Όλο τον άλλο καιρό κάθονται στην Αθήνα και ασχολούνται με θέματα πλουτισμού.
Έρχεται λοιπόν στο όνειρό μου ο Μπαρμπα Γιώργος, αυτός του Καραγκιόζη, και του λέει.
- Δε με λες, και εσύ υπέρ της παραγραφής της ποινικής ευθύνης των Υπουργών δεν ψήφισες τότε στη Βουλή ;
- Ναι, απαντάει ο πολιτικός μας, και σωστά έπραξα, διότι ….
Δεν πρόφτασε όμως να πει περισσότερα, γιατί άρπαξε κάτι σφαλιάρες από τον Μπαρμπα Γιώργο, που ζαλίστηκε και έτρεξε να φύγει προς τη Μερσεντέ. Εκεί όμως τον περίμεναν οι συγχωριανοί μας και άρχισαν να πέφτουν βροχή οι σφαλιάρες και οι κλωτσιές. Τρέχει λοιπόν ο δικός μας προς το βουνό, αλλά και εκεί υπήρχαν πρώην ψηφοφόροι του και να μπουνιές και κλωτσιές.
Έτρεχαν οι φρουροί του, οι Δήμαρχοι και ο Νομάρχες που τον συνόδευαν για να τον γλυτώσουν και καθησύχασαν τα πλήθη. Ο πολιτικός μας στον χωματόδρομο προς το βουνό, κοντανασαίνοντας, κάτι ψέλιζε περί δημοκρατίας, οπότε ο Καραγκιόζης που ήταν και αυτός εκεί και του είχε ρίξει μερικές καρπαζιές, του φώναξε :
- Στο θέμα «φέρτε πίσω τα λεφτά,» δεν μας έλεγες ότι πάνε χάθηκαν, δεν υπάρχουν ;;; Μόλις το άκουσε ο δικός μας δεν έκανε καν τον κόπο να απαντήσει, αλλά έτρεξε όσο πιο γρήγορα μπορούσε προς το βουνό για να σωθεί. Από πίσω οι φρουροί του για να τον γλυτώσουν. Μόλις και μετά κόπου τον έφτασαν, τόσο γρήγορα έτρεχε απ’ το φόβο του.
Αλλά μόλις τον έφτασαν τον άρχισαν και αυτοί στις μπουνιές και τις κλωτσιές, λέγοντάς του. «Όλα όσα έκανες τα έχουμε ζήσει από κοντά, παλιό μπ….» και δώσ’ του σφαλιάρες. Κάπου τους ξέφυγε και χάθηκε στο δάσος.
Οι φρουροί και ο κόσμος, που οι πολιτικοί μας ονομάζουν Λαό, κατέβηκαν στα καφενεία για ούζο. Οι Δήμαρχοι και Νομάρχες αισθάνθηκαν προσβεβλημένοι και δεν έμειναν με τους πολίτες. Περνώντας όμως μπροστά από τα καφενεία, ο Μπαρμπα Γιώργος τους φώναξε : Θα περιμένουμε να έρθουν οι επόμενοι και μετά θα κατεβούμε στην Αθήνα.

Με προβλημάτισε αυτό το κακό όνειρο και επισκέφτηκα έναν ψυχίατρο. Αυτός μου είπε ότι βγήκε από το υποσυνείδητό μου ο πρόσφατος ξυλοδαρμός του αρχισυνδικαλιστή μας κ. Παναγόπουλου, ότι έχω σύνδρομο χρόνιας αγανάκτησης και ότι μετά από μερικούς επόμενους ξυλοδαρμούς θα μου περάσει από μόνο του. Μακάρι.
Απάντηση