Σχόλια

Θέματα σχετικά με την διοικητική μεταρρύθμιση
Απάντηση
Δημήτρης Ροτζιώκος
Επισκέπτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 15, 2009 7:40 pm

Σχόλια

Δημοσίευση από Δημήτρης Ροτζιώκος »

Φίλε, Στέλιο!

Θέλω να ανταποκριθώ στο κάλεσμά σου και να σου αναφέρω κι εγώ τις εντυπώσεις μου για την περιοχή μου, με βάση τα όσα λέγονται επίσημα ή ανεπίσημα καθώς και με βάση τις κινήσεις κάποιων «στελεχών» που κινούνται παρασκηνιακά, με σκοπό, υποθέτω, το συμφέρον της περιοχής τους, όπως ισχυρίζονται.
Το γεγονός ότι εδώ είναι Ελλάδα, μας κάνει πολλές φορές να σκεπτόμαστε το στενό συμφέρον που τις περισσότερες φορές έχει να κάνει με τις προσωπικές μας φιλοδοξίες.
Αναφέρομαι κυρίως στους Δημοτικούς άρχοντες που η … λατρεία για την καρέκλα τους κάνει να γίνονται τοπικιστές με την πιο άσχημη έννοια της λέξης!
Ερίζουν με τους γείτονες για το μέχρι πού θα πάνε τα όρια του νέου Δήμου και «επιχειρηματολογούν» λέγοντας ότι πόλη τους, η περιοχή τους για πολλούς και σπουδαίους(!) λόγους θα πρέπει να διατηρηθεί ως έδρα του καινούργιου Δήμου.
Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω κατά πόσο η κεντρική εξουσία λαμβάνει υπ’ όψιν της όλα τούτα τα παρατράγουδα που συμβαίνουν σε όλη σχεδόν την ύπαιθρο.
Εκείνο που λιγάκι με φοβίζει και το βλέπω παντού γύρω να διαχέεται, είναι το ότι υπάρχει μεγάλη δυσπιστία για το κατά πόσο μπορεί να ξεκινήσει και να εφαρμοστεί από τις ερχόμενες κιόλας εκλογές ο «Καλλικράτης», εν μέσω μιας μεγάλης οικονομικής κρίσης.
Το άλλο που απασχολεί τον πολύ κόσμο που δεν γνωρίζει πολλά, είναι το κατά πόσο η κεντρική εξουσία θα μείνει ανεπηρέαστη από τις διάφορες πιέσεις που ήδη δέχεται και θα συνεχίσει να δέχεται.
Κατά την προσωπική μου εκτίμηση αν δεν επιδειχτεί αποφασιστικότητα και δυναμισμός για την εφαρμογή του αρχικού σχεδιασμού που πιστεύω ότι είναι έξω από τοπικισμούς και μικροπολιτικές , την εξέλιξη δεν την βλέπω και τόσο ευοίωνη.
Αυτά σαν ένα πρώτο γενικό σχόλιο στο θέμα που έθεσες.
Φιλικά
Δημήτρης Ροτζιώκος
Απάντηση