Ο κ. Θεόδωρος Στεργίου νέος Αντιδήμαρχος Καθαριότητας

Θέματα σχετικά με την διοικητική μεταρρύθμιση
Απάντηση
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12108
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Ο κ. Θεόδωρος Στεργίου νέος Αντιδήμαρχος Καθαριότητας

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

Θ. Στεργίου.jpg
Θ. Στεργίου.jpg (5.13 KiB) Προβλήθηκε 1341 φορές
     «ΜΟΙΡΑΣΤΗΚΑΝ» ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ Γ. ΚΑΤΖΑΝΟΥ

================================================================================================

     Α.Δ.Α.: ΩΓΚΜΩΛΦ-4ΞΞ


     «Απόφαση Δημάρχου περί ορισμού Αντιδημάρχου στον Δήμο Λέσβου ως Αντιδήμαρχο Καθαριότητας και
Ανακύκλωσης τον κ. Θεόδωρο Στεργίου από 12/06/2019»

          Αρ. πρωτοκόλλου: 26395/11-06-2019 | Ημερομηνία έκδοσης: 11/06/2019

================================================================================================

     Ο Θεόδωρος Στεργίου είναι ο νέος Αντιδήμαρχος Καθαριότητας και Ανακύκλωσης στη θέση του Γιώργου Κατζανού που είχε υποβάλει την παραίτησή του πριν από τις εκλογές. Η σχετική απόφαση υπεγράφη χθες από τον εκτελούντα χρέη Δημάρχου, Κώστα Αστυρακάκη και η θητεία του νέου ^ Αντιδημάρχου θα λήξει μαζί με τη θητεία της Δημοτικής Αρχής, στις 31 Αυγούστου. Ο κ. Στεργίου είναι ένας από τους στενούς συνεργάτες του Δημάρχου που εξ' αρχής είχε αναλάβει αυξημένα καθήκοντα στην Δημοτική Αρχή. Από το 2014 έχει οριστεί Εντεταλμένος Σύμβουλος στα νοτιόχωρα της Μυτιλήνης, ενώ έως το 2016 υπήρξε Αντιπρόεδρος του Οργανισμού Αθλητισμού, Πολιτισμού και Τουρισμού. Τα τελευταία 2,5 χρόνια έχει αναλάβει την θέση του Αντιπροέδρου στη Δ.Ε.Υ.Α.Λ.

     Το τελευταίο διάστημα είχαν γίνει συζητήσεις για την ευθύνη της Αντιδημαρχίας Καθαριότητας, την οποία δέχτηκε να αναλάβει, αν και όπως παραδέχεται απαιτεί σκλη¬ρή, καθημερινή δουλειά, ιδιαίτερα τώρα, κατά την περίοδο του καλοκαιριού. Όπως δήλωσε στα "Νέα της Λέσβου" ο νέος Αντιδήμαρχος, «θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Δήμαρχο για την τιμή που μου έκανε και την εμπιστοσύνη που δείχνει στο πρόσωπό μου για μια Αντι- δημαρχία απαιτητική που αφορά στην καθαριότητα όλου του νησιού. Θα τηρήσω κατά γράμμα τον σχεδίασμά του προκατόχου και φίλου μου, Γιώργου Κατζανού, που ομολογουμένως το έργο του δεν ήταν μόνο επιτυχημένο, αλλά άριστο. Μέσα στις επόμενες ημέρες θα συναντηθώ με τους υπηρεσιακούς παράγοντες και θα ξεκινήσουμε αμέσως τη δουλειά. Ξέρω ότι με περιμένει ένα δύσκολο καλοκαίρι, αφού εκτός από την Αντιδημαρχία Καθαριότητας που αναλαμβάνω, είμαι και Αντιπρόεδρος της Δ.Ε.Υ.Α.Λ. Δεν φοβάμαι όμως γιατί στη ζωή μου έχω συναντήσει πολλές δυσκολίες αλλά καταφέρνω να τις αντιμετωπίζω», τόνισε ο κ. Στεργίου.

     Αξίζει να σημειωθεί ότι εκτός από την Αντιδημαρχία Καθαριότητας, μετά από την παραίτηση του Γιώργου Κατζανού είχαν μείνει κενές και οι θέσεις του Γεωγρσφικοΰ Αντιδημάρχου που είχε αναλάβει ο ίδιος στον Ευεργέτουλα, την Αγιάσο και τον Πολιχνίτο. Στη Δημοτική Ενότητα Εμεργέτουλα, τα καθήκοντα του Αντιδημάρχου έχει αναλάβει ο Νίκος Καρπέλης, Αντιδήμαρχος Αγιάσου μαζί με το Πλωμάρι είναι ο Μανώλης Αρμενάκας, ενώ ο Αντιδήμαρχος Καλλονής, Μιχάλης Ταμβακέλλης, έχει αναλάβει και τις αρμοδιότητες για την Δημοτική Ενότητα Πολιχνίτου.

     Ν. Β.

     «ΤΑ ΝΕΑ της ΛΕΣΒΟΥ» | 12.6.2019


=============================================================

     Αμισθί

     Πολύ ζεστά έχει πάρει ο Θεόδωρος Στεργίου τα νέα καθήκοντα που ανέλαβε ως Αντιδήμαρχος Καθαριότητας και Ανακύκλωσης, αφού τις τελευταίες μέρες βρίσκεται συνέχεια στον δρόμο, με τους εργάτες, στην χωματερή και, όπου χρειαστεί, για να δώσει άμεσα λύσεις στα προβλήματα που παρουσιάζονται. Έτσι, ικανοποιήθηκε την ίδια μέρα το αίτημα των κατοίκων της Κουλμπάρας για τον καθαρισμό και τον ευπρεπισμό του πάρκου του Αη - Γιάννη του Αρμένη, που βρισκόταν σε άθλια κατάσταση.

     Πολλά είναι τα τηλεφωνήματα που δέχεται ο νέος Αντιδήμαρχος και από περιοχές εκτός Μυτιλήνης, τις οποίες θα επισκεφθεί μέσα στις επόμενες ημέρες για να έχει ιδία άποψη σχετικά με τα προβλήματα που υπάρχουν σε κοινόχρηστους χώρους. Αξίζει να σημειωθεί, επειδή κάποιες "κακές γλώσσες" έσπευσαν να μιλήσουν για μισθό του νέου Αντιδημάρχου, ότι στην απόφαση ορισμού του που υπεγράφη την Τρίτη αναφέρεται ξεκάθαρα ότι δεν θα λαμβάνει αντιμισθία έως και τις 31 Αυγούστου που θα εκτελεί τα καθήκοντα του.

     Ν.Β.

     «ΤΑ ΝΕΑ της ΛΕΣΒΟΥ» | 14.6.2019
Στέλιος Ε. Παππάς
Απάντηση