ΜΙΧ. ΜΑΜΑΚΟΣ: Δε φοβάμαι να μπω μπροστά και να πάρω όλα τα ρίσκα για το νέο Δήμο Μυτιλήνης

Θέματα σχετικά με την διοικητική μεταρρύθμιση
Απάντηση
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12124
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

ΜΙΧ. ΜΑΜΑΚΟΣ: Δε φοβάμαι να μπω μπροστά και να πάρω όλα τα ρίσκα για το νέο Δήμο Μυτιλήνης

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

Μιχ. Μαμάκος.jpg
Μιχ. Μαμάκος.jpg (6.24 KiB) Προβλήθηκε 1282 φορές
     29.4.2019 | «Τα Πολιτικά» | Συντάκτης: Ασημένια Μήλιου

     Με μεγάλη εμπειρία στο χώρο της τοπικής αυτοδιοίκησης και έχοντας διατελέσει αρχικά Πρόεδρος της κοινότητας Μεγαλοχωρίου το 1995, στη συνέχεια Δήμαρχος του συνενωμένου Δήμου Πλωμαρίου την περίοδο 1999-2006 και επικεφαλής της Νομαρχιακής Παράταξης από το 2007 ως το 2010, ο Μιχάλης Μαμάκος επανέρχεται στην πολιτική σκηνή διεκδικώντας τη δημαρχία του διασπασμένου πια Δήμου Μυτιλήνης, δημιουργώντας ένα συνδυασμό που τιτλοφορείται «Αλλάζουμε τον τόπο μας».

     -Πως αποφασίσατε, τι ήταν αυτό που σας κινητοποίησε ώστε να επανέλθετε και πάλι στην ενεργό πολιτική δράση, μετά από οκτώ χρόνια αποχής από τα κοινά;

     Δεν απείχα ποτέ από τα κοινά. Απλά ήμουν για ένα διάστημα χωρίς θεσμικό ρόλο, αλλά παρέμεινα πάντα ενεργός πολίτης, μπροστάρης στα τοπικά προβλήματα. Συνεπώς, αισθάνομαι ότι ούτε μια μέρα δεν έλειψα από την αυτοδιοίκηση, τουλάχιστον όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι ως τρόπο ζωής.

     Θεωρώ όμως ότι στην τωρινή συγκυρία η εμπειρία μου, η δημιουργικότητα που μπορεί να εμπνεύσει η αυτοδιοίκηση αλλά και η γενικότερη ωριμότητα που έχω αποκτήσει ως προσωπικότητα τόσο στον οικογενειακό, όσο και στον επαγγελματικό, κοινωνικό και πολιτικό τομέα, μέτρησαν σημαντικά στην απόφαση μου αυτή.

     Διαβάστε τη συνέχεια εδώ



      Σχετικό δημοσίευμα

     Ο κ. Μιχάλης Μαμάκος στον δεύτερο γύρο
Στέλιος Ε. Παππάς
Απάντηση