ΥΠ.ΕΣ-Αυτοδιοικητικές εκλογές: 25 ερωτήσεις-απαντήσεις προς υποψήφιους, ψηφοφόρους για όλα τα θέματα

Θέματα σχετικά με την διοικητική μεταρρύθμιση
Απάντηση
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12124
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

ΥΠ.ΕΣ-Αυτοδιοικητικές εκλογές: 25 ερωτήσεις-απαντήσεις προς υποψήφιους, ψηφοφόρους για όλα τα θέματα

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

Εκλογές.-.jpg
Εκλογές.-.jpg (11.57 KiB) Προβλήθηκε 1285 φορές
     • 28.3.2019

     Η Διεύθυνση Εκλογών του Υπουργείου Εσωτερικών με στόχο την αρτιότερη διαδικασία στις περιφερειακές και δημοτικές εκλογές της 26 Μαΐου 2019 / 2 Ιουνίου 2019 καταγράφει τις κυριότερες ενέργειες για συνδυασμούς, υποψηφίους και ψηφοφόρους σε 25 ερωτήσεις-απαντήσεις.
[...]

     Τι πρέπει λοιπόν να γνωρίζετε ιδρύοντας έναν περιφερειακό ή δημοτικό συνδυασμό, καθώς και κατά τη συμμετοχή σας ως υποψηφίων περιφερειακών ή δημοτικών συμβούλων, σχετικά με την οικονομική δραστηριότητα, δηλαδή τα έσοδα και τις δαπάνες σας.

     Αναλυτικά οι 25 ερωτήσεις απαντήσεις:

1. Ιδρύοντας συνδυασμό…

2. Στο ανώτατο όριο δαπανών συμπεριλαμβάνονται η δαπάνη για το παράβολο και η δαπάνη των ψηφοδελτίων;


[...]


16.Δεν μπορώ να βρω το όνομά μου στους εκλογικούς καταλόγους.

17. Βρήκα το όνομά μου σε άλλο δήμο από αυτό όπου είμαι δημότης…
Βρήκα το όνομά μου σε άλλο εκλογικό διαμέρισμα από αυτό όπου κατοικώ…

18. Διαπίστωσα ότι είμαι διπλοεγγεγραμμένος, τι συνεπάγεται αυτό ;

19. Είναι υποχρεωτική η ψηφοφορία και αν ναι, μέχρι ποια ηλικία ;

20. Πότε αρχίζει και πότε τελειώνει η ψηφοφορία;.

21. Είμαι Έλληνας πολίτης και στις εκλογές θα βρίσκομαι στο εξωτερικό. Μπορώ να ψηφίσω από εκεί που βρίσκομαι;

22. Έχω χάσει την ταυτότητά μου, πώς θα ασκήσω το εκλογικό μου δικαίωμα; Αν έχω βγάλει νέα αστυνομική ταυτότητα, θα υπάρξει πρόβλημα;

23. Διαπίστωσα ότι τα στοιχεία ταυτότητάς μου έχουν διαφορές από την εγγραφή μου στους εκλογικούς καταλόγους; Θα αντιμετωπίσω πρόβλημα; Τι πρέπει να κάνω;

24. Είμαι τακτικό μέλος εφορευτικής επιτροπής, αλλά δεν μπορώ να παραβρεθώ, ποιόν θα ενημερώσω;

25. Είμαι ετεροδημότης, ψηφίζω;

Tags ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ | ΕΚΛΟΓΕΣ | ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ | ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΙ | ΥΠ.ΕΣ | ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ | ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ


     Οι απαντήσεις εδώ
Στέλιος Ε. Παππάς
Απάντηση