Αντιδήμαρχος, κ. Ταξιάρχης Βέρρος: «Θέτω την παραίτησή μου στη διάθεση του Δημάρχου»

Θέματα σχετικά με την διοικητική μεταρρύθμιση
Απάντηση
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12123
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Αντιδήμαρχος, κ. Ταξιάρχης Βέρρος: «Θέτω την παραίτησή μου στη διάθεση του Δημάρχου»

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

Ταξ. Βέρρος.jpg
Ταξ. Βέρρος.jpg (17.41 KiB) Προβλήθηκε 1569 φορές
Ταξιάρχης Βέρρος | 25.5.2018

     Πάντα πίστευα ότι όποιος ασχολείται με την αυτοδιοίκηση είναι απλά ένας εργάτης στην υπηρεσία του δημότη. Κι αυτό γιατί η αυτοδιοίκηση δεν είναι το κατάλληλο πεδίο για να ξεδιπλώσει κάποιος τις "ηγετικές" του ικανότητες, να δρα σαν δύναμη καταστολής που επιβάλλει τον νόμο και την τάξη, να λύσει τα υπαρξιακά του προβλήματα θεωρώντας ότι δια της ψήφου τους οι πολίτες του αναγνώρισαν το αλάθητο και του έδωσαν την απόλυτη εξουσία επί εμψύχων και αψύχων και γενικότερα δεν είναι το κατάλληλο πεδίο για να βγάλει κάποιος τα απωθημένα του και να πραγματοποιήσει τις ονειρώξεις του.

     Είναι απλά ένας εργάτης που πρέπει να προσπαθεί συνεχώς ώστε να βελτιωθεί η καθημερινότητα των πολιτών, να παρέμβει όπου μπορεί προς όφελός τους, να σχεδιάσει και να προτείνει δράσεις που σε βάθος χρόνου θα έχουν θετικά αποτελέσματα και να κάνει πιο ελκυστική την περιοχή ευθύνης του. Πρέπει επίσης να ξέρει πότε η παρουσία του σε θέσεις ευθύνης μάλλον βλάπτει παρά ωφελεί.

      Θεωρώ ότι μετά το γνωστό γεγονός της μηνυτήριας αναφοράς η παρουσία μου πλέον μάλλον βλάπτει. Βλάπτουν τα συνεχή πρωτοσέλιδα του τύπου, τα σενάρια για σύσταση συμμορίας, τα "αντάρτικα του βορρά" , τα ύπουλα χτυπήματα, η προσπάθεια απαξίωσης από κάποιους - ευτυχώς ελάχιστους-σφουγγοκωλάριους, η τιμωρία τέλος ανθρώπων που δεν φταίνε. Βλάπτουν, κουράζουν και αποπροσανατολίζουν τους πολίτες από τα πραγματικά προβλήματα, βλάπτουν την εικόνα του τόπου γενικά γιατί είτε το θέλουμε είτε όχι οι εκλεγμένοι πρέπει να δίνουν το παράδειγμα πρωτίστως.

     Δεν επιθυμώ την συνέχεια της "Καλλονιάδας", δεν θα μου λείψουν τα πρωτοσέλιδα και εννοείται ότι δεν θα μου λείψουν και κάποιοι-πάλι ευτυχώς ελάχιστοι-άσπονδοι φίλοι. Θεωρώντας λοιπόν τον εαυτό μου μέρος του προβλήματος - άσχετα με τον βαθμό συμμετοχής μου σε αυτο-θέτω την παραίτησή μου από τη θέση του Αντιδήμαρχου των Δ. Ε Καλλονής - Πέτρας και Μήθυμνας,στην διάθεση του Δημάρχου, ώστε η κατάσταση να εξομαλυνθεί και να μπορέσει έτσι απρόσκοπτα η δημοτική αρχή να επιτελέσει το έργο της.

     Ευχαριστώ εκ των προτέρων τον Δήμαρχο για την εμπιστοσύνη που μου έδειξε για σχεδόν 4 χρόνια και ελπίζω να παραδίδω τις Δ. Ε σε καλύτερη κατάσταση από αυτή που τις παρέλαβα, πράγμα που αν ισχύει δεν είναι μόνο προσωπική επιτυχία αλλά αποτέλεσμα καλής συνεργασίας με πολλούς. Αυτό βέβαια θα το κρίνουν οι πολίτες.


     Σχετικό δημοσίευμα

     “Μαλλιά – κουβάρια” στην Καλλονή!

     25.5.2018
Στέλιος Ε. Παππάς
Απάντηση