Δ. Φ. Βουνάτσος: «Εγώ του τα ᾿πα, αλλά δεν με άκουσε»

Θέματα σχετικά με την διοικητική μεταρρύθμιση
Απάντηση
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12108
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Δ. Φ. Βουνάτσος: «Εγώ του τα ᾿πα, αλλά δεν με άκουσε»

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

Δ. Φ. Βουνάτσος.jpg
     • Εφ΄ όλης της ύλης συνέντευξη Βουνάτσου στο «Ε» και κριτική στον Γαληνό για το προσφυγικό

      ΕΜΠΡΟΣ | 27|01|2018 | Ανθή Παζιάνου

     • Όχι χειμαρρώδης, απλώς, αλλά ωκεανός, όπως με «διόρθωσε» ευγενικά ο ίδιος, ο λόγος του Δημήτρη Βουνάτσου. Πέντε ώρες συζήτησης δυστυχώς, δεν μπορούν να αποδοθούν, προσπαθήσαμε όμως να μεταφέρουμε τα περισσότερα, σεβόμενοι την εμπιστοσύνη του. Κι επειδή δεν υπάρχει χώρος για «χάσιμο» από τα λεγόμενά του ξεκινάμε το δεύτερο μέρος της συνέντευξης:

     • Εάν δεν εισαχθεί η απλή αναλογική με την οποία διαφωνείτε, θα σας δούμε υποψήφιο;

     • «Η μνήμη είναι μικρή στους ανθρώπους, κατά την ψυχολογία και κατά τη βιολογία. Θυμάται κανείς τον κυρίαρχο λόγο για τον οποίο εγώ αποφάσισα να ασχοληθώ με την αυτοδιοίκηση; Όχι γιατί ήθελα να κρατώ την ουρά της όποιας μικρής εξουσίας του ενός δήμου, επειδή ήμουν τόσα χρόνια πολιτικός και δεν μπορώ να ξεχάσω τι σημαίνει ενασχόληση με την πολιτική. Όχι ΄ότι ΔΕΝ μ έφτανε το δημαρχιλίκι και το νομαρχιλίκι. Γιατί βαθύτατα πιστεύω και το απέδειξε η ζωή, η πείρα ότι δεν μπορούσε να διοικηθεί δια ενός δήμου, του Δήμου Λέσβου, το μεγαλύτερο μετά την Κύπρο, την Κρήτη, την Ελλάδα ολόκληρο, το μεγαλύτερο σε έκταση νησί η Λέσβος με 13 Δήμους, κι απ’ τη Ρόδο πιο μεγάλο σε έκταση και από την Κέρκυρα διπλάσιο. Επομένως, [...]


      Το πρώτο μέρος τής συνέντευξης
     
Δ. Βουνάτσος «Δεν δέχομαι την απλή αναλογική, είναι καταστροφή»
Στέλιος Ε. Παππάς
Απάντηση