Για την απεργία των καθηγητών

Συζητήσεις σχετικές με θέματα εκπαίδευσης.
Απάντηση
Ολύμπιος
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 12, 2009 1:35 am

Για την απεργία των καθηγητών

Δημοσίευση από Ολύμπιος »

     Σε μια ελληνική κοινωνία που χρόνια τώρα λειτουργεί με τον εκβιασμό στον εκβιασμό, με τα γρηγορόσημα, με τα φακελάκια στους μεγαλογιατρούς που τα απαιτούν και τα παίρνουν για να θεραπεύσουν αλλιώς αφήνουν τον άνθρωπο να πάει σαν το σκυλί στ΄αμπέλι, μια κοινωνία της μίζας, της ρεμούλας, του κάθομαι στο γραφείο βάζω τη φραπεδιά μπροστά μου και κοιτώ έξω από το παράθυρο μέχρι να έρθει η ώρα να σχολάσω, που είμαι σε νευραλγική θέση κατεβάζω το διακόπτη και τινάζω στον αέρα την παροχή ηλεκτρικού ρεύματος με ό,τι αυτό συνεπάγεται εν μέσω θέρους, σε μια κοινωνία που χρόνια έχει ταλαιπωρηθεί από τους μεγαλοαγρότες επιχειρηματίες που ξέρουν να κατεβάζουν τα τρακτέρ και να αποκλείνουν το οδικό σύστημα της χώρας γιατί δε χορταίνουν από τις επιδοτήσεις κ.α., σε αυτή λοιπόν την κοινωνία του εκβιασμού ήρθαν τώρα να ενοχλήσουν οι εξαθλιωμένοι και απαξιωμένοι λειτουργεί της εκπαίδευσης.

      Οι τεμπέληδες και άχρηστοι καθηγητές ...που τολμούν κι αυτοί να σηκώσουν κεφάλι.... Και ένας λαός δειλός και άβουλος όπως καθημερινώς αποδεικνύεται σε όλα του, πέφτει να κατασπαράξει το δόλιο καθηγητάκο, μην του χαλάσει το πρόγραμμα στις πανελλαδικές και πάει λίγο παραπίσω ... λες και όλοι αυτοί οι υποψήφιοι τους περιμένει στη χώρα που ζουν το λαμπρό μέλλον της καριέρας και φοβούνται μη γίνει η απεργία και λιώσει η ζάχαρη.

     Αυτός λοιπόν ο λαός ο συμπλεγματικός προς τους λειτουργούς της εκπαίδευσης ξεχνά πως ό,τι έγινε χάρη σε αυτούς έγινε, εννοώ μορφώθηκε και προχώρησε. Σε αυτούς τους δασκάλους που σιγά μωρά τώρα και αυτοί οι τεμπέληδες δε δικαιούνται διά να αναπνέουν...πόσο μάλλον διά να ομιλούν... Ευτυχώς που είμαι στην πρωτοβάθμια και όχι στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και δεν έχω ούτε αυτόν τον τρόπο εν μέσω εξετάσεων να εκβιάσω για ένα ξεροκόμματο. Είμαι δηλαδή πέρα για πέρα ερπετό....

[align=right]Μαριάνθη Βάμβουρα[/align]
[align=right]Προφίλ στο Facebook[/align]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ολύμπιος την Κυρ Μάιος 12, 2013 3:49 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Ολύμπιος
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 12, 2009 1:35 am

Re:Διαγράφεται από τη Ν.Δ. ο «γαλάζιος» πρόεδρος της ΟΛΜΕ

Δημοσίευση από Ολύμπιος »

Ν., 11 Μαΐου 2013 10:10

     Την έντονη αντίδραση του γραμματέα της Ν.Δ. Μ. Κεφαλογιάννη προκάλεσε η απόφαση της ΔΑΚΕ
να ταχθεί υπέρ της απεργίας των εκπαιδευτικών μέσα στις Πανελλαδικές.

     Πρακτικές και παρωχημένες νοοτροπίες τύπου ΣΥΡΙΖΑ, που εκφράζουν ακόμα και στελέχη της ΔΑΚΕ,
δεν έχουν θέση στη Νέα Δημοκρατία, διεμήνυσε με νόημα χθες ο κ. Κεφαλογιάννης, προαναγγέλλοντας
ουσιαστικά τη διαγραφή του «γαλάζιου» προέδρου της ΟΛΜΕ Νίκου Παπαχρήστου.

     Με αφορμή την απόφαση της ΟΛΜΕ, ο γραμματέας της Ν.Δ. έκανε λόγο [...]
http://www.naftemporiki.gr/story/650318
Ολύμπιος
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 12, 2009 1:35 am

Re:Σχετικό δημοσίευμα

Δημοσίευση από Ολύμπιος »

     Υπακούοντας στις εντολές
αυτών που παίρνουν 8.000 € !!!
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Re:Σχετικό δημοσίευμα

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

     Επιστολή - κόλαφος από έναν αριστούχο μαθητή

Ζ., 13 Μαΐου 2013

      Το κείμενο ενός 16χρονου αριστούχου μαθητή της πρώτης Λυκείου, του Κωνσταντίνου Μανίκα
από τη Δραπετσώνα, κυκλοφορεί στο διαδίκτυο έχοντας προκαλέσει ήδη πλήθος συζητήσεων...

      Το παραθέτουμε αυτούσιο:

====================================================================
      «Λέγομαι Κωνσταντίνος Μανίκας και είμαι μαθητής της πρώτης Λυκείου στο 10 Λύκειο
Δραπετσώνας...

      Αποφάσισα να γράψω αυτό το κείμενο, θέλοντας να εκφράσω τον αποτροπιασμό και
την αγανάκτησή μου για το θράσος και την υποκρισία και αυτών που μας κυβερνούν καθώς και
όλων αυτών των δημοσιογράφων και ΜΜΕ που τους βοηθάνε για να επιβάλλουν τα άνομα και
ανήθικα σχέδια τους σε βάρος των μαθητών και της νέας γενιάς.

      Αφορμή είναι η απεργία των καθηγητών μου, μέσα στην εξεταστική περίοδο και τα
κροκοδείλια δάκρυα πολιτικών και δημοσιογράφων για το μέλλον μου,που «κινδυνεύει» απ αυτήν.

      Τι λέτε;;;;; Τι μέλλον έχω, -εξαιτίας σας – κι από ποιους πραγματικά κινδυνεύει;;;;

      Ας δούμε πρώτα, ποιος διαμόρφωσε το μέλλον και την ζωή όλων, από παλιά.

      - Ποιος έφτιαξε το μέλλον του παππού μου και το έντυσε με τα αποφόρια της ΟΥΝΤΡΑ,
στέλνοντας τον μετανάστη στη Γερμανία;

      - Ποιος κακοδιαχειρίστηκε και κατάκλεψε αυτόν τον τόπο;

      - Ποιος ανάγκασε τη μητέρα μου να δουλεύει απ' το πρωί ως το βράδυ για 530 ευρώ,
που αφού πληρώσει λογαριασμούς και φαγητό , δεν περισσεύουν –όχι για να μου
πάρει παπούτσια- αλλά ούτε ένα βιβλίο που θέλω απ' τον πάγκο του παζαριού;;;;;

      - Ποιος μείωσε στο μισό τον μισθό του πατέρα μου; [...]

http://www.zougla.gr/greece/article/epi ... uxo-ma8iti
Στέλιος Ε. Παππάς
Απάντηση